Menopauza - naturalny proces fizjologiczny
Menopauza zwana inaczej klimakterium lub przekwitaniem jest to naturalny proces fizjologiczny występujący u każdej kobiety. Następuje między wiekiem rozrodczym a starzeniem się. Jest to pewnego rodzaju przejście z wieku dojrzałego w okres starości.
Menopauza polega na zatrzymaniu cyklu miesiączkowego. Procesu tego najczęściej doświadczają panie w wieku od 45 do 55 lat, jednak może pojawić się zarówno wcześniej, jak i później.
Okres menopauzy możemy podzielić na trzy etapy:
premenopauzalny – występują zaburzenia w regularności miesiączki,
okołomenopauzalny – pojawia się ostatnia miesiączka,
postmenopauzalny – po 12 miesiącach dostatniej miesiączki.
Okres wystąpienia menopauzy zależy od wielu czynników. Przede wszystkim decydują o tym hormony. To estrogeny i progesteron. W okresie rozrodczym produkowane są one równomiernie, za tą równowagę odpowiedzialne są jajniki. Estrogeny w większej ilości produkowane są w okresie płodnym, mają pozytywny wpływ na skórę, kości. Progesteron z kolei odpowiada przede wszystkim za zapłodnienie i okres ciąży, wtedy też zwiększa się jego produkcja. Zmniejszenie wytwarzania tych hormonów płciowych rozpoczyna okres menopauzy, który może trwać rok lub nawet dłużej.
Objawy menopauzy:
uderzenia gorąca (fale gorąca) i zimne dreszcze,
bóle głowy, bóle mięśni,
kołatanie serca,
większa łamliwość kości,
zaburzenia miesiączkowania – krwawienia pojawiają się z różną częstotliwością,
wzrost wagi, bezsenność,
ogólne uczucie zmęczenia,
potliwość.
Objawy natury psychicznej w menopauzie wiążą się z niedoborem estrogenów. Hormony te naturalnie zwiększają działanie serotoniny – odpowiadającej m.in. za nastrój. Charakterystyczne są zmiany nastroju, spadek libido, mniejsza koncentracja, poczucie beznadziejności, drażliwość, bezsenność.
Leczenie menopauzy:
Menopauza nie jest chorobą. Jednak wiele uciążliwych dolegliwości sprawia, że ginekolodzy często wdrażają leczenie w celu złagodzenia objawów.
Najczęściej stosowana jest terapia hormonalna nazywana HTZ (hormonalna terapia zastępcza). Polega ona głównie na przyjmowaniu odpowiednio dobranych dawek estrogenów i progesteronu (w zależności od występujących objawów).
HTZ nie tylko łagodzi objawy menopauzy, lecz także zapobiega poważnym dolegliwościom – obniża poziom “złego” cholesterolu, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i niektórych nowotworów. Przeciwdziała również postępowaniu osteoporozy.
W czasie menopauzy dochodzi do zmian w metabolizmie dlatego dieta jest bardzo ważnym aspektem. Należy zadbać o odpowiednio zbilansowane posiłki. Dobrze jest ograniczyć cukry. Najlepiej unikać produktów bogatych w cukry proste a ubogich w błonnik, jak słodycze, wyroby cukiernicze, słodkie napoje. Ważne jest również spożywanie min 4 posiłków dziennie, regularnie. Należy wybierać produkty pełnoziarniste i częściej jeść nabiał.
Specjalizacją, która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest ginekologia. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Karolina Jakubiec-Wiśniewska. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja
Źródła zdjęć:
http://leczeniepro.pl/menopauza-klimakterium-objawy/
http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3661472,trudny-okres-przekwitania,id,t.html