Nowotwór nerki - podstawowe informacje
Nowotwór nerki jest jednym z najrzadziej występujących nowotworów. To niezwykle podstępny rodzaj raka ponieważ może rozwijać się długo nie dając objawów chorobowych.
Nowotwór nerki stanowi tylko 3 proc. ogółu zachorowań na nowotwory złośliwe. W Polsce odnotowuje się ok. 1500 zachorowań u mężczyzn i ok. 900 u kobiet w skali roku. Dużo częściej nowotwór nerki dotyka mężczyzn niż kobiety.
Rak nerki w początkowym okresie rozwoju nie daje objawów. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko pojawienia się choroby, średni czas występowania nowotworu nerek to ok 60 lat. Istnieje również złośliwy rak nerki występujący tylko u dzieci – jest to tzw. nerczak złośliwy lub nephroblastoma. Może on być wrodzony lub pojawiać się w okresie niemowlęcym lub przedszkolnym. Wiąże się z niektórymi wrodzonymi wadami oraz chorobami nerek i układu moczowego.
Przyczyny nowotworu nerki:
1.uwarunkowania środowiskowe, hormonalne oraz genetyczne,
2.nadużywanie leków przeciwbólowych i innych leków,
3.otyłość, palenie papierosów (toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym uszkadzają nefrony, czyli podstawowe elementy, z których zbudowana jest nerka)
4.nadciśnienie
Nowotwór nerki w początkowym okresie rozwoju nie daje objawów co sprawia, że często jest wykrywany przypadkowo. Można go wykryć najczęściej na podstawie badania usg jamy brzusznej, urografii, scyntygrafii, oraz wykonując badania laboratoryjne.
Przy jakimkolwiek podejrzeniu nieprawidłowości w układzie moczowym i nerkach podstawowym badaniem jest ogólne badanie moczu, a także morfologia oraz biochemiczne badanie krwi. Zanim diagnoza zostanie postawiona konieczne jest również wykonanie USG nerek.
Wzrost dostępności badań obrazowych spowodował zwiększenie wykrywalności raka nerek o niewielkim stopniu zaawansowania klinicznego.
Objawy sugerujące nowotwór nerki:
U chorych mogą pojawić się bóle w okolicy lędźwiowej i krwiomocz. Również występuje długo utrzymująca się gorączka. Pojawia się niedokrwistość, która z czasem przechodzi w nadkrwistość. U chorych mogą pojawić się także następujące objawy:
nocne poty, spadek masy ciała, podwyższone ciśnienie krwi, zapalenia wielomięśniowe, upośledzenie funkcji wątroby,podwyższone ciśnienie krwi. W badaniach laboratoryjnych można zauważyć zwiększona liczbę krwinek czerwonych, wzrost stężenia wapnia we krwi, oraz podwyższone ob.
Najczęściej rak nerki przerzuca się do następujących narządów:
płuc,
tkanek miękkich,
kości,
wątroby,
układu nerwowego.
Leczenie nowotworu nerki:
Pierwszym zabiegiem w celu usunięcia guza nerki jest operacja chirurgiczna polegająca na usunięciu guza. Często jednak choroba rozwinęła się na tyle, że jedynym wyjściem jest pozbycie się nerki (nefrektomia). Jednak wiele guzów tego narządu jest niezłośliwych, więc dzięki nowym metodom leczenia lekarze starają się za wszelką cen ę uratować nerkę. Zabieg ten stosuje się tylko w przypadku zaawansowanego stadium guza.
Stosunkowo nową metodą leczenia jest krioablacja guzów nowotworowych, która polega na zamrożeniu zakażonych tkanek. Skutkiem tego w komórkach powstają kryształki lodu, które niszczą naczynia odżywiające guza. Zabieg ten stosuje się w Polsce za pomocą ciekłego azotu, który ma temperaturę -196 st. C. Substancja jest doprowadzona do nerki za pomocą specjalnej igły. Krioablację wykonuje się przy pomocy tomografii komputerowej lub USG.
Specjalizacją, która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest nefrologia. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Michał Smigielski. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja
Źródła zdjęć:
http://i-zdrowie.pl/guz-wilmsa-nephroblastoma/