Tyłozgryz
Nawiązując do wcześniejszego artykułu na temat wad zgryzu -> https://bjmedical.pl/wady-zgryzu-problem-estetyczny/
pragniemy szerzej zająć się tym zagadnieniem. Dzisiejszy temat dotyczy wady zwanej “tyłozgryz”. W kolejnych artykułach poruszymy tematykę innych rodzajów wad zgryzu.
Zapraszamy do lektury.
Charakterystyczną cechą tyłozgryzu jest cofnięcie dolnego łuku zębowego względem górnego. Może występować pod postacią częściową, całkowitą lub rzekomą. W klasyfikacji wad dotylnych występuje także tyłożuchwie czynnościowe i morfologiczne. Tyłozgryz jest najczęściej spotykaną wadą zgryzu u europejskich dzieci. Statystycznie stanowi 50% wszystkich stwierdzonych wad zgryzu. W rysach twarzy tyłozgryz objawia się wywinięciem lub cofnięciem dolnej wargi. Do przyczyn może należeć ssanie kciuka, sztuczne karmienie w wieku niemowlęcym, a nawet niektóre wady postawy.
Tyłozgryz u dzieci
Wady takie jak tyłozgryz uwidoczniają się dopiero po pojawieniu się zębów stałych. Z natury zębów mlecznych jest mniej, co sprawia, że nie są one tak stłoczone jak zęby stałe. Utrudnia to stwierdzenie,czy u dziecka wystąpi wada. Tyłozgryz najczęściej diagnozuje się u dzieci w wieku 7-8 lat. Początkowo wada może być niewidoczna, dlatego zaleca się aby z dzieckiem w wieku szkolnym zawsze udać się do ortodonty. Specjalista może zauważyć, czy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka tyłozgryzu. Tyłozgryz wcześniej zdiagnozowany jest łatwiejszy w leczeniu.
Tyłozgryz odmiany
Gdy żuchwa ustawiona jest za bardzo do tyłu w stosunku do szczęki, wtedy mówimy o tyłozgryzie. Tyłożgryz można podzielić na kilka rodzajów:
– tyłozgryz całkowity- uwidacznia się jako cofnięcie całego łuku dolnego
-tyłozgryz częściowy- jest to cofnięcie lub przechylenie zębów siecznych dolnych i jednoczesne zahamowanie doprzedniego wzrostu zębodołowej części żuchwy
– tyłozgryz rzekomy- polega na zwiększonym doprzednim wzroście kości szczęki w stosunku do kości mózgoczaszki.
Zaburzenie długości kości szczęki nie jest obecne w tyłozgryzie całkowitym i częściowym (zwanych także tyłozgryzem urojonym). Przyczyną tyłozgryzu rzekomego jest zbyt krótka kość trzonu żuchwy.
Tyłozgryz leczenie
Przy wcześnie zdiagnozowanym tyłozgryzie ortodonta może zaproponować specjalne ćwiczenia, które mogą pomóc wyrównać wadę. Takie metody mogą się jednak okazać przydatne tylko w wypadku tyłozgryzu urojonego, który pojawia się zwykle u dzieci w wieku od 4 do 11 lat. W leczeniu tyłozgryzu stosuje się przede wszystkim aparat czynnościowy lub wyciąg. Aparaty te mogą spowodować skrócenie czasu noszenia aparatu stałego. Kolejną ich zaletą jest to, że pozwalają uniknąć konieczność usuwania niektórych zębów ponieważ ułatwiają rozwój łuków zębowych i pomagają w wyrzynaniu się zębów stałych. Niekiedy zaleca się aby leczyć dzieci z tą wadą dopiero po ukończeniu przez dziecko 10 lat ponieważ wtedy kości rozwijają się bardzo szybko, co umożliwia skrócenie czasu leczenia. Natomiast u dziecka w wieku 7 lat, kiedy kości rozwijają się znacznie wolniej leczenie może trwać nawet kilka lat. Zdarza się, że ortodonta może zalecić leczenie dopiero po ukończeniu przez dziecka 16 lat.
Leczenie tyłozgryzu u dorosłych uzależnione jest od rodzaju wady. Za pomocą aparatu ortodontycznego czynnościowego leczony jest tyłozgryz urojony, daje to gwarancję rozwinięcia łuku do normalnego kształtu i rozmiaru. Kolejnym krokiem jest założenie aparatu stałego, który zapewnia odpowiednie rozstawienie zębów w szczęce. W przypadku tyłozgryzu rzeczywistego wykonuje się operację, ponieważ u podstaw tej wady leży zaburzenie długości kości żuchwy. Dzięki leczeniu chirurgicznemu następuje wydłużenie trzonu żuchwy. Chirurg wykonuje operację wedlug planu ortodonty. Stosowanie tak zwanego kamuflażu jest podstawą wykonywania zabiegu, polega ono na usunięciu zębów przedtrzonowych pierwszych lub drugich w łuku dolnym i górnym. Usuwanie zębów nie zawsze jest niezbędne.
Specjalizacją, która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest ortodoncja. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Katarzyna Kosobucka oraz lek.med Teresa Grabowska. W celu zarejestrowania się do tych lekarzy lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja
Źródła zdjęć:
http://mamaortodonta.pl/rodzaje-wad-zgryzu/