Zgryz krzyżowy
Zgryz krzyżowy należy do wad ortodontycznych, objawia się zachodzeniem zębów dolnych na zęby górne. U przyczyn zgryzu krzyżowego leżą czynniki genetyczne i wrodzone wady zgryzu. Objawami zgryzu krzyżowego są: asymetria warg, zaburzenia w funkcjonowaniu żuchwy, zapadnięcie wargi dolnej. U dzieci zaburzenie to leczy się aparatem ortodontycznym stałym lub typu Hass czy Hyrax. U dorosłych wykonuje się operację szczęki.
Zgryz krzyżowy przyczyny:
Można rozróżnić dwie odmiany wady- zgryz krzyżowy przedni i zgryz krzyżowy boczny. Jest to uzależnione od tego, które zęby zostały przesunięte.
Przyczyn zgryzu krzyżowego można się dopatrywać w dwóch czynnikach:
– wady uwarunkowane genetycznie- są rzadkie i niezależne od nas polegają na nieprawidłowym rozwoju szczęki lub żuchwy. Przyczyną zgryzu krzyżowego mogą być także nieprawidłowości w przebiegu ciąży- są to wady wrodzone. W trakcie przebiegu ciąży ważny jest skutek przebytych chorób wirusowych lub też unikanie używek takich jak alkohol i papierosy.
– drugim ważnym czynnikiem jest rozwój dziecka w pierwszych latach życia. Wskazane jest by unikać złych nawyków takich jak: zbyt częste trzymanie języka między zębami, nadmierne ssanie palca lub smoczka, oddychanie przez usta oraz miękka papkowata dieta.
Innym powodem tej wady zgryzu może być: nadużywanie leków, zła dieta matki, nadmierny stres. Istotnym aspektem jest przebieg porodu, do powstania zgryzu krzyżowego może się przyczynić np. poród kleszczowy(coraz rzadziej spotykany). Warto też dbać o zęby mleczne od początku ich wyrznięcia. Wczesna utrata zębów spowodowana próchnicą może być przyczyną przesunięcia przyszłych zębów stałych. Wszystkie wyżej wymienione aspekty mogą się przyczyniać do powstania zgryzu krzyżowego u dzieci.
Zgryz krzyżowy objawy:
Do objawów zgryzu krzyżowego należą:
-asymetria warg- warga dolna ulega przesunięciu w kierunku występującej wady zgryzu
-przesunięcie linii pośrodkowej zębów- prawidłowo przerwa między górnymi jedynkami powinna być w tej samej linii co przerwa między dolnymi jedynkami. Zęby sieczne zostają przesunięte w zgryzie krzyżowym.
-zapadnięcie wargi górnej-w przypadku gdy możemy zaobserwować zgryz krzyżowy całkowity, występuje przykrycie zębów szczęki przez wszystkie zęby żuchwy, występuje dominacja dolnej części twarzy nad górną i warga dolna jest wysunięta.
-zaburzenie toru ruchu żuchwy- gdy zgryz jest krzywy dochodzi do zbaczania żuchwy w stronę wady podczas gdy przy prawidłowym zgryzie gdy otwieramy usta szczęka porusza się w linii prostej.
Zgryz krzyżowy u dzieci – leczenie
U dzieci w wieku poniżej 10 lat zakłada się wyjmowany aparat na zęby, który pomaga w prawidłowym wzroście. Kiedy zakłada się go na noc poprawia rozwój kości szczęk. U dzieci powyżej 10 roku życia używa się aparatów stałych. Gdy szczęka jest zbyt mała stosuje się aparaty rodzaju Hass czy Hyrax. Używa się ich dla poszerzenia szczęki (rozsuwają szczęki na boki). Możliwe jest całkowite wyeliminowanie wady ponieważ rozwój kostny nie został jeszcze ukończony.
Zgryz krzyżowy u dorosłych – leczenie
Leczenie zgryzu krzyżowego u dorosłych jest niezmiernie trudne ponieważ kości zakończyły już swój wzrost. Dlatego też pojawiają się problemy z rozszerzeniem szczęki. Jedyną możliwością leczenia jest operacja szczękowa. W zabiegu tym odłamuje się kość szczęki od reszty czaszki. Ortodonta ustala położenie, w którym zamocowuje się kości szczęki na płytach tytanowych i śrubach kostnych. Poprawia to relację szczęki do żuchwy i zachowuje symetrię obu kości.
Specjalizacją, która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest ortodoncja. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Katarzyna Kosobucka oraz lek.med. Teresa Grabowska. W celu zarejestrowania się do tych lekarzy lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja