Sty
28
28 stycznia, 2019 Blog
prawidłowa higiena intymna zmniejsza ryzyko infekcji

Higiena intymna to zachowanie czystości i komfortu miejsc intymnych. Zachowanie zasad higieny intymnej zapobiega infekcjom i podrażnieniom. Prawidłowa higiena intymna daje poczucie świeżości i czystości, jest ważna dla zachowania zdrowia.

Na co należy zwrócić uwagę:

Błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych i pochwy osłania śluz. Płyn, czy żel do higieny intymnej powinien łagodnie myć i odświeżać podtrzymując kwaśne pH i chroniąc naturalną mikroflorę okolic intymnych i pochwy.

Zbyt częste mycie miejsc intymnych jest niepożądane ponieważ zaburza naturalną florę bakteryjną pochwy, w skutek czego powstają zakażenia. Korzystne dla higieny intymnej jest branie raz dziennie szybkiego, odświeżającego prysznica. Podczas miesiączki zalecane jest podmywanie się w zależności od potrzeb (chociaż raz dziennie). Można również używać chusteczek do higieny intymnej powinny one być hipoalergiczne, bez aromatów i barwników.

W czasie miesiączki zrezygnuj z gorących kąpieli ponieważ to nasila krwawienie.

Należy podmywać się ruchami od przodu do tyłu aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia bakterii z odbytu do pochwy.

Nie powinno się używać gąbek jednorazowych ani myjek ponieważ żyją na nich grzyby. Ważne jest aby często zmieniać ręcznik służący do osuszania miejsc intymnych. Osoby ze skłonnością do infekcji powinny używać chusteczek higienicznych.

Zapewnij sobie i partnerowi higienę intymną przed stosunkiem, a po oddaj mocz i podmyj się płynem do higieny intymnej.

Przy kupowaniu bielizny staraj się wybierać tą bawełnianą, nie noś stringów.

Zwróć uwagę na częstą wymianę środków higienicznych podczas miesiączki- nie używaj więcej niż raz tego samego tamponu lub podpaski. Noś zawsze czystą bieliznę.

higiena intymna wymaga odpowiednich środków myjących

Kosmetyki odpowiednie do higieny intymnej:

Unikaj płynów do higieny intymnej, które zawierają zapachy, syntetyczne barwniki i konserwanty.

Skład odpowiednich płynów do higieny intymnej powinien zawierać:

– składniki regenerujące błonę śluzową (wyciąg z przywrotnika)

– łagodzące podrażnienia (prowitaminę B5, wyciąg z lukrecji, alantoinę)

– składniki natłuszczające (glicerynę, lanolinę, oleje roślinne)

– działające grzbobójczo i przeciwzapalnie (wyciąg z macierzanki, nagietka, rumianku, kwas mlekowy)

Zwykłe mydło zasadowe nie nadaje się do mycia okolic intymnych z uwagi na fakt, iż posiada odczyn pH powyżej 8,5, wnętrze pochwy zaś ma odczyn pH 4,5.

higiena intymna jest ważnym elementem codziennego dbania o swoje ciało

Infekcja okolic intymnych:

Jeśli mamy do czynienia z lekkim świądem i otarciem możemy użyć maści Alantan, przemywać wrażliwe okolice płynem Asucalen lub rozpuszczonym w wodzie proszkiem Tantum Rosa. Pomóc też może nasiadówka z naparu rumianku (10-15 minut). Jeżeli nie uda się pozbyć objawów w ciągu 1-2 dni należy skonsultować się z lekarzem.

Higiena intymna podczas menstruacji:

Nie poleca się używania wkładek higienicznych na co dzień, ale gdy wydzieliny jest bardzo dużo. Powinno się je wymieniać minimum 3 razy dziennie ponieważ odznaczają się dobrą pochłanialnością wilgoci i mogą powodować otarcia naskórka i podrażnienia. Unikaj wkładek i podpasek z foliową podkładką oraz tych zapachowych. Nie wybieraj tamponów podczas menstruacji jeżeli często masz infekcje. Podpaski możesz zmieniać w okresie co 4-5 godzin, w zależności od nasilenia krwawienia. Zaleca się używanie na co dzień białego lub szarego bezzapachowego papieru toaletowego.

źródła zdjęć:

https://ocdn.eu/pulscms-transform/1/M7nktkqTURBXy80MWNmMDI1MzU5ZTkxZjVmMjY4MzNjYzAwNzQ4MTE0MC5qcGVnkpUDAMyIzRfUzQ1nkwXNAYbM3A
https://polki.pl/foto/4_3_LARGE_0200/musisz-to-wiedziec-jesli-ich-uzywasz-zadalysmy-ginekologowi-7-waznych-pytan-o-plyny-do-higieny-intymnej-2420610.jpg
https://krokdozdrowia.com/wp-content/uploads/2015/04/czy-wkladki-higieniczne-szkodza.jpg