Ostre uszkodzenie nerek a ciąża
Czym się charakteryzują choroby nerek w ciąży?
Przewlekła choroba nerek odznacza się tym, że trwa przez trzy lub więcej miesięcy. Choroby nerek w niektórych przypadkach niosą ze sobą przykre konsekwencje zarówno dla dziecka jak i mamy. Funkcja nerek, którą pełnią w organizmie to: usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, filtrowanie krwi, utrzymywanie prawidłowego poziomu wody i składników mineralnych, a także produkowanie hormonów.
Możemy ustalić pięć etapów chorób nerek. Należy zaznaczyć, że ostatni etap ma najbardziej ostry przebieg i może się zdarzyć, że potrzebna będzie dializa lub transplantacja nerek. W zakres chorób nerek może wchodzić: kłębuszkowe zapalenie nerek, ich torbielowatość lub stan zapalny. Wszystkie z wymienionych schorzeń powstają na skutek upośledzenia filtrów nerek- nefronów. Obrażenia mogą nastąpić nagle z powodu urazu, infekcji lub powoli rozwijać się w czasie.
Jak choroba wpływa na kobietę i dziecko
Przewlekłe choroby nerek oddziaływują na cykl menstruacyjny kobiety ponieważ zaburzają pracę hormonów. Może to być powodem nieregularnych miesiączek. Sytuacja ta sprawia, że zajście w ciążę może być niebezpieczne. Rozpoczęcie leczenia przed zajściem w ciążę ułatwia poczęcie i zapewnia zdrowy przebieg ciąży.
Jeżeli choroba ma charakter łagodny może się zdarzyć, że ciąża będzie udana i zakończy się szczęśliwie.
Objawy niewydolności nerek
Ostra niewydolność nerek charakteryzuje się:
– krwotokiem z przewodu pokarmowego
– biegunką
– wymiotami
W toku choroby pojawia się coraz rzadsze oddawanie moczu, nogi, ręce niekiedy całe ciało jest pokryte obrzękiem. Zatrzymanie wody w organizmie powoduje zwiększenie masy ciała. W ciężkim stanie mogą się pojawić kłopoty z oddychaniem, które są wywołane obrzękiem płuc. Choroba odznacza się drżeniem nóg i rąk, natomiast ze strony przewodu pokarmowego pacjent doznaje mdłości i dochodzi do wymiotów.
Pierwszym możliwym symptomem, który charakteryzuje przewlekłą niewydolność nerek jest chwiejne ciśnienie tętnicze oraz tak zwane zagęszczenie moczu. W przebiegu choroby występuje wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu. Zazwyczaj mamy do czynienia również z nadciśnieniem tętniczym. Im większy choroba uczyniła postęp, tym większe obrazujące to objawy. Często kolejnymi symptomami bywają: świąd skóry, obrzęki kończyn, bolesne skurcze i tak zwany zespół niespokojnych nóg. Choroba dotyka również układu krążenia. Sprawia, że pacjent dostaje zadyszki po wysiłku, zaczyna też mieć bóle głowy, zaburzenia widzenia, które są spowodowane nadciśnieniem tętniczym. Nocą chorzy skarżą się na napady duszności, a pojawiający się dość często ból za mostkiem może świadzyć o zawale serca. Nieustępującymi objawami są czkawka i wymioty. Ból w okolicach lędźwi, ciemnoczerwona barwa moczu, obrzęki pod oczami i podwyższone ciśnienie tętnicze dają znać o ostrym kłębuszkowym zapaleniu nerek.
Niewydolność nerek przyczyny
Ostrą niewydolność nerek powodują:
– krwotok
– hemoliza
– wstrząs urazowy
– wstrząs septyczny
– zatrucie toksynami
źródła zdjęć:
https://s3.party.pl/styl-zycia/zdrowie/choroby/kobieta-w-ciazy-u-lekarza-434783-MT.jpg
https://momlovesbest.com/wp-content/uploads/2018/04/Constipation_During_Pregnancy.jpg