Lis
18
18 listopada, 2019 Blog

 Jak powstaje stłoczenie zębów?

Stłoczenie zębów to najczęściej występująca wada zgryzu. Stłoczenie powstaje na skutek zmniejszania się długości łuku zębowego. Wada ta charakteryzuje się nieprawidłowościami w położeniu zębów oraz ich wyżynaniem poza łukiem zębowym. Może dojść do przebicia się przez dziąsło zębów w niewłaściwych miejscach; zęby ustawiają się wówczas jeden za drugim lub jeden nad drugim, zachodzą na siebie, rosną pod niewłaściwym kątem lub przechylają się bądź też obracają w stosunku do innych zębów.

Stłoczenie zębów to najczęściej występująca wada zgryzu. Stłoczenie powstaje na skutek zmniejszania się długości łuku zębowego. Wada ta charakteryzuje się nieprawidłowościami w położeniu zębów oraz ich wyżynaniem poza łukiem zębowym.

Stłoczenie zębów przyczyny

Przyczyny klasyfikuje się biorąc pod uwagę rodzaje stłoczenia:

-stłoczenie pierwotne- tworzy się gdy zęby są za duże w stosunku do kości szczęki i żuchwy.

stłoczenie wtórne- ma bardziej skomplikowany mechanizm. Powstaje wtedy, gdy zęby mleczne trzonowe (czwórki i piątki) zbyt wcześnie wypadną dziecku. Dochodzi do tego na skutek próchnicy gdy ząb taki trzeba usunąć.

-stłoczenie wtórne- ma bardziej skomplikowany mechanizm. Powstaje wtedy, gdy zęby mleczne trzonowe (czwórki i piątki) zbyt wcześnie wypadną dziecku. Dochodzi do tego na skutek próchnicy gdy ząb taki trzeba usunąć. Ucisk i stłoczenie zębów powodują wyrzynające się szóstki (pierwsze zęby trzonowe stałe), które przesuwają się w stronę siekaczy. Wyróżnia się jeszcze stłoczenie trzeciorzędowe zwane inaczej późnym. Pojawia się ono między 17 a 20 rokiem życia. Z powodu rozrostu żuchwy zęby sieczne dolne są do 20 roku życia wysuwane. Z powodu wysuwania natrafiają na opór zębów siecznych górnych, które powodują przemieszczenia i stłoczenia w żuchwie. Również intensywnie działają zęby ósme (zęby mądrości), dochodzi wówczas do stłoczenia zębów przednich.

Konsekwencje dla zdrowia

Stłoczenie zębów u dzieci może skutkować różnego rodzaju dysfunkcjami. Należy do nich oddychanie przez usta, które może doprowadzić do zwiększenia intensywności wady i powodować inne wady. Dotyczy to też nieprawidłowego połykania (typ niemowlęcy połykania). Wady te powinny podlegać leczeniu tak szybko, jak jest to możliwe. Należy wziąć też pod uwagę względy estetyczne, stłoczone zęby nieładnie wyglądają, zaburzona jest linia symetrii twarzy, język może być poraniony ostrymi krawędziami obróconych zębów siecznych dolnych. W miejscach stłoczenia można zauważyć kamień nazębny, którego usuwanie jest utrudnione, co wiąże się z kłopotami z nitkowaniem i szczotkowaniem. Odkładanie się kamienia nazębnego może mieć wpływ na powstawanie chorób przyzębia takich jak parodontoza. Następstwem parodontozy jest utrata kości, a czasem rozchwianie i utrata zębów.

Stłoczenie zębów leczenie

Aparat ortodontyczny zakłada się w celu rozbudowy łuku zębowego aby znalazło się miejsce dla nieprawidłowo położonych zębów. Używa się aparatu ortodontycznego ruchomego typu bionatora Balters. Stosuje się go przy stłoczeniu zębów w celu rozszerzenia szczęk. Aby zapobiec stłoczeniu, kiedy dochodzi do przedwczesnej utraty zębów piątych mlecznych stosuje się utrzymywacz przestrzeni lub protezę akrylową dziecięcą.

Stłoczenie zębów u dzieci może skutkować różnego rodzaju dysfunkcjami. Należy do nich oddychanie przez usta, które może doprowadzić do zwiększenia intensywności wady i powodować inne wady.

 


źródła zdjęć:

https://www.newengland-kids.com/blog/wp-content/uploads/2019/08/child-dentist-300×200.jpg

http://iortodonta.pl/wp-content/uploads/2014/06/stłoczenie-zębów-w-górnym-łuku-zębowym.jpg

https://www.pkt.pl/articles/1/g/3/f-4241-czym-powinien-sie-charakteryzowac-stomatolog-dzieciecy.jpg