Paź
20
20 października, 2017 Blog

Kamica nerkowa (zwana również kamienicą) to jedna z najczęstszych chorób układu moczowego. Schorzenie to polega na obecności w drogach moczowych lub nerkach złogów (czyli tzw kamieni), które powstają w wyniku wytrącania się substancji chemicznych zawartych w moczu. Prawidłowo substancje te są obecne w moczu w formie rozpuszczonej. Czasem jednak ich stężenie jest zbyt duże i nie dochodzi do ich całkowitego rozpuszczenia. Wówczas początkowo tworzą się drobne kryształki (potocznie „piasek w nerkach”), z czasem łączą się w coraz większe, tworząc wyżej wspomniane złogi.

kamica_nerkowa

Problem ten dotyczy najczęściej osób w wieku 30-50 lat, ale oczywiście może pojawić się w każdym wieku (zdarzają się nawet zachorowania u dzieci). Szacuje się, że problem dotyka ok 12 procent mężczyzn i ok 5 procent kobiet.

We wczesnym stadium choroby (gdy złogi są jeszcze mniejsze i przypominają piasek) organizm sam sobie radzi wydalając je bezboleśnie z moczem.

W sytuacji gdy dojdzie do powstania większych złogów konieczne jest podjęcie leczenia farmakologicznego, a nawet operacyjnego.

Wyróżniamy następujące rodzaje kamicy nerkowej: szczawianowa, moczanowa, wapniowa, fosforanowa, cystynowa.

Do powstawania kamicy nerkowej prowadzi wiele nakładających się na siebie czynników.

Po pierwsze schorzenie to jest efektem zaniedbania, które polega na przyjmowaniu zbyt małej ilości płynów. To wiąże się z zagęszczeniem moczu, co powoduje krystalizację obecnych w nim związków.

Również do powstawania kamicy nerkowej przyczyniają się infekcje dróg moczowych, w niektórych przypadkach bakteryjne zakażenie nerek. A także choroba tzw dna moczanowa.

Wady anatomiczne a także u mężczyzn przerost gruczołu krokowego utrudniają odpływ moczu a to powoduje powstawanie kamicy nerkowej.

Przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy D i wapnia oraz niewłaściwa dieta sprzyjają temu schorzeniu.

Kamicy nerkowa objawy:

– silny ból czyli tzw kolka nerkowa

– nudności, wymioty (objawy te towarzyszą często kolce nerkowej)

– częste parcie na pęcherz

– krew w moczu

niekiedy występuje podwyższona temperatura

Diagnozę kamicy nerkowej należy poprzedzić wykonaniem badań laboratoryjnych m.in są to: badanie ogólne moczu, badanie krwi (kreatynina, fosfor, sód, potas, wapń). A także badaniem USG oraz urografią.

Leczenie kamicy nerkowej zależy od dolegliwości. W przypadku ataku bólowego przy kolce nerkowej zachowawczo stosuje się kodeinę, leki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Bardzo ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów (ok 2 litrów dziennie) oraz odpowiednia dieta.

dieta_w_kamicy_nerkowej

W przypadku gdy takie leczenie nie pomaga należy wprowadzić leczenie zabiegowe.

Metody usuwania kamieni nerkowych mogą być następujące:

Litotrypsja rozbijanie kamieni falami uderzeniowymi generowanymi przez specjalne urządzenie – litotryptor.

Litotrypsja_kamica_nerkowa

Nefrolitotrypsja przezskórna (PCNL) – przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym aczkolwiek jest to zabieg mało inwazyjny. Do miedniczki nerkowej (przez nieduże nacięcie skóry w okolicy nerki) wprowadza się nefroskop. Daje on możliwość obejrzeć kamień, określić jego położenie i odpowiednimi narzędziami rozdrobnić go, a następnie usunąć.

Ureterorenoskopia (URS) – zabieg również przeprowadzany w znieczuleniu. Do pęcherza (przez cewkę moczową) a następnie moczowodu wprowadza się giętki wziernik(ureteroskop) Przez wziernik można kamień obejrzeć i odpowiednimi narzędziami usunąć w całości lub wcześniej rozdrobnić na mniejsze fragmenty.

Ureterorenoskopia_kamica_nerkowa

Źródła zdjęć:
https://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa
http://poradniarodzinna.eu/Diety-w-kamicy-nerkowej.html
http://patients.uroweb.org/pl/litotrypsja-zewnatrzustrojowa-fala-uderzeniowa-eswl/
http://www.urologiapulawy.pl/informacje-dla-pacjenta/ursl-ureterorenoskopowa-litotrypsja/