Lis
10
10 listopada, 2017 Blog

Łupież jest jedną z najczęstszych chorób skórnych głowy.

Objawia się złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka w formie drobnych płatków. Towarzyszy temu w mniejszym bądź większym stopniu łojotok.

Nie jest trudno zaobserwować takie objawy. Skóra głowy zaczyna swędzieć, a na włosach (czasem ramionach) pojawiają się małe, białe kawałki suchej skóry.

Choroba ta polega na zaburzeniach procesów regeneracyjnych naskórka, który u osób z łupieżem złuszcza się o wiele szybciej. Problem łupieżu to nie tylko defekt kosmetyczny, ale także problem zdrowotny (ma charakter nawracający i przewlekły).

Należy nadmienić że czasami na skórze głowy niemowlaka może pojawić się żółta lub brązowa, łuszcząca się skóra, przypominająca łupież. Jest to tzw. ciemieniucha.

Przyczyny występowania łupieżu:

  • przesuszona skóra głowy najczęstsza z przyczyn pojawienia się łupieżu. Problem ten nasila się w zimie gdyż w ogrzewanych pomieszczeniach powietrze wysusza się

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej

  • łojotokowe zapalenie skóry

  • łuszczyca

  • zbyt rzadkie mycie włosów

  • egzema

  • narażenie skóry głowy i włosów na działanie czynników atmosferycznych (intensywne słońce, zbyt niskie temperatury)

  • nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów

  • zła dieta

  • osłabienie organizmu

  • zakażenie skóry głowy drożdżakami

Jak radzić sobie z łupieżem?

Przede wszystkim należy pomyśleć profilaktycznie o odpowiednich kosmetykach do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Dobrze dobrane są w stanie uchronić przed pojawieniem się łupieżu.

Jeżeli problem jednak powstanie najważniejsze jest najpierw zdefiniować z jakim rodzajem łupieżu mamy do czynienia.

Występują następujące rodzaje łupieżu:

Łupież zwykły (suchy), tłusty, pstry.

Łupież zwykły jest najbardziej pospolitą odmianą łupieżu, przebiega bez zmian zapalnych i nie uszkadza włosów. Często może przekształcić się w łupież tłusty.

Ten rodzaj łupieżu łatwo zauważyć ponieważ dosłownie “sypie się” z głowy.

Leczenie tego rodzaju przypadłości :

– stosowanie szamponu przeciwłupieżowego oraz leczniczego przeciwgrzybicznego,

dokładne spłukiwanie włosów i skóry głowy,

domowe maseczki i kompresy na skórę głowy np z oliwy z oliwek,

– okłady z cytryny (cytrynę w postaci plasterków wcieramy w umytą skórę głowy, a następnie myjemy ją ponownie),

– maseczka z jogurtu naturalnego.

łupież_suchy łupież_suchy_objawy

Łupież tłusty może być następstwem łupieżu suchego. Występuje w przypadku włosów skłonnych do nadmiernego przetłuszczania się. Często towarzyszy mu świąd i zmiany zapalne. Charakteryzuje się mocno przylegającymi do skóry żółtawymi płatkami, które z czasem odrywają się i opadają na ubranie.

Leczenie tego rodzaju łupieżu:

Skutecznym sposobem na łupież tłusty jest stosowanie specjalistycznego szamponu przeciwłupieżowego. Bardzo ważna jest również dieta (bogata w witaminy i minerały).

łupież_tłusty

Łupież pstry jest to powierzchniowe grzybicze zakażenie skóry. Pomimo tego, iż łupież jest chorobą skóry głowy ten rodzaj łupieżu dotyczy również innych części ciała. Charakterystycznym objawem są żółto-brunatne lub jasnoróżowe plamy na skórze. Początkowo mają wielkość ok. 3–4 mm. Z czasem łączą się i zajmują duże powierzchnie na skórze. Najczęściej występują na ramionach, karku, szyi, klatce piersiowej, oraz na twarzy i skórze głowy.

Leczenie tego rodzaju dolegliwości:

Stosowanie preparatów, które zawierają substancję przeciwgrzybiczną. Należy nanieść je na zmienione chorobowo miejsca i pozostawić (nie trzeba spłukiwać). Także ważne jest  używanie szamponu ze składnikami przeciwgrzybicznymi.

łupież_pstry

Leczenie łupieżu (bez względu na rodzaj przypadłości) wymaga cierpliwości i systematyczności. Zazwyczaj, by wyleczyć łupież, wystarczy zastosować szampon przeciwłupieżowy. Jednak jeśli pomimo stosowania preparatów przeciwłupieżowych nadal problem łupieżu występuje, odczuwalne jest swędzenie, a skóra głowy jest czerwona i opuchnięta, należy wybrać się do lekarza dermatologa.

Źródła zdjęć:

http://wylecz.to/pl/uroda/wlosy/lupiez-suchy.html

http://leczenie-objawy.pl/lupiez-suchy-tlusty-pstry.htm

http://mystraighthair.blogspot.com/2013/07/upiez-tusty-wypadanie-wosow-dopado-i.html

http://aptekarka.pl/lupiez-pstry-objawy-oraz-popularne-metody-leczenia/