Aparaty ortodontyczne ruchome
Aparaty ortodontyczne ruchome, to takie, które mogą ulec zdjęciu w każdej chwili. Aparatami takimi nie leczy się dużych wad zgryzu lecz tylko poprawia lekkie wychylenia się zębów. Po konsultacji z lekarzem aparaty ortodontyczne zakłada się, tylko na parę godzin dziennie, zgodnie z zaleceniami ortodonty. Jeżeli współpraca z lekarzem ortodontą i pacjentem jest owocna istnieje szansa na skuteczną korektę wady.
Aparat ortodontyczny ruchomy ma szeroki zakres leczenia wad. Szacuje się, że wad występujących od urodzenia jest stosunkowo mniej (takich, których powodem są czynniki genetyczne). Aż 80% wszystkich wad powstaje na skutek powstających tuż po urodzeniu złych nawyków dziecka. Przyzwyczajenia, które powstają tuż po urodzeniu to np: ssanie kciuka, oddychanie przez usta, używanie nieprawidłowych smoczków. Do głównych przyczyn wad zgryzu zalicza się próchnicę.Występuje ona u dzieci z mlecznym uzębieniem. Istnieje błędne przeświadczenie wśród dzieci, że o zęby mleczne nie trzeba dbać ponieważ niebawem wypadną. Podczas gdy zęby mleczne ich zdrowie i higiena są tak samo ważne jak zęby stałe. Wady zgryzu mogą zagrażać zdrowiu całego narządu żucia. Wady zgryzu utrudniają dokładne czyszczenie zębów. Następstwem tego jest odkładanie się kamienia nazębnego. Plusem jest to, że prawie wszystkie wady da się skorygować. Pomocne do tego mogą się okazać aparaty ruchome i stałe.
Aparaty ortodontyczne ruchome- wskazania
Aparat ruchomy charakteryzuje się tym, że pacjent może zdejmować go samodzielnie. Aparat tego rodzaju może zawierać dołączoną śrubę i sprężynę. Aparaty ruchome zaleca się dzieciom, którym nie wyrosły jeszcze wszystkie zęby stałe. Są to dzieci w wieku od 4 do 11 lat. Aparat ortodontyczny jest zbudowany z akrylowej płytki i drucianych pętli. Aparat stały ma szersze spektrum sposobów leczenia niż aparat ruchomy. Aparatem ruchomym nie możemy wpłynąć na przesuwanie zębów, w celu poprawy uzębienia, nie ma także możliwości obracania zębów. Jak widać aparat ortodontyczny ruchomy jest nie zawsze skuteczny, może być przydatny do korekty zaledwie niewielkich wad. Do leczenia wad po 13 roku życia konieczny jest aparat stały.
Aparaty ortodontyczne ruchome -zastosowanie
Niegdyś powszechne było twierdzenie, że leczenie aparatem ortodontycznym ruchomym stosuje się tylko do 24 roku życia, ponieważ wówczas następuje aktywny wzrost kości. Obecnie stomatologia estetyczna dysponuje szeroką gamą sposobów korekcji wad zgryzu, dla osób w każdym wieku. Jedyną przeszkodą jest stan zdrowia zębów dziąseł oraz wyrostków zębodołowych szczęki i żuchwy. Tkanka osoby dorosłej ma charakter twardszy i mniej podatny na przebuduwę. Z tych oto powodów korekta zgryzu trwa dłużej u dorosłego niż u dziecka. Czasami, gdy zęby są stłoczone, trzeba zrobić niejsce dla przesunięcia pozostałych, wtedy konieczne może być usunięcie niektórych zębów. Aparaty ortodontyczne ruchome nie znajdują zazwyczaj zastosowania u dorosłych.
Aparaty ortodontyczne ruchome -przebieg leczenia
Kiedy odwiedzamy pierwszy raz lekarza specjalistę, ortodonta wykonuje pomiar uzębienia, a także jego wyciski w specjalnej masie plastycznej. Ortodonta również kieruje pacjenta na badanie RTG. Pobrane wyciski i pomiary dają możliwość wykonania gipsowych modeli, kryształów i rozmieszczenia zębów, co będzie późniejszą wskazówką dla ortodonty. Po wykorzystaniu przez lekarza wskazówek powstaje planu dalszego leczenia. Warunkiem tego zadania jest wykonanie obliczeń i symulacji, których wynikiem będzie odpowiedni aparat ruchomy. Takie leczenie ortodontyczne może być bolesne, kiedy trzeba usunąć kilka zębów- jeśli nie jest powiązane z tym zabiegiem jest bezbolesne. Zakładanie aparatów stałych może być bolesne (ból powinien ustąpić wciągu tygodnia), w przypadku aparatów ruchomych pacjent nie odczuwa bólu.
W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji (ortodoncja) przyjmuje lek. med. Katarzyna Kosobucka oraz lek.med. Teresa Grabowska. W celu zarejestrowania się do tych lekarzy lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja
Źródła zdjęć:
http://www.implant-art.com.pl/ruchomy-staly-lingwalny-aparat-ortodontyczny-oraz-nakladki-invisalgin/