Wrz
21
21 września, 2018 Blog

Ból stawów może być wynikiem urazu mechanicznego lub stanów zapalnych. Mogą występować zapalne i niezapalne przyczyny bólu stawów. Jeśli dolegliwość nie znika po kilku dniach, może przejść w stan przewlekły, co jest objawem choroby. W zależności od przyczyny choroby wdraża się odpowiednie leczenie.

Ból stawów inaczej artralgia to schorzenie, które dotyka okolice stawów. Pojawia się w wyniku powikłań w samym stawie lub w jego strukturach usytuowanych w pobliżu na przykład: wiązadeł, ścięgien, czy kaletki maziowej. Występowanie tej choroby można zaobserwować zarówno u starszych jaki u młodszych osób. Czasami przyczyna bólu jest zupełnie inna i nie dotyka stawu.

Gdy ból stawów nie wiąże się z poważniejszą chorobą powinien ustąpić w ciągu kilku dni. Jednak tego rodzaju bóle mogą być wskazówką do wykrycia innych chorób na przykład RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) lub tocznia rumieniowatego układowego. W grupie szczególnego ryzyka zapadnięcia na tą chorobę są osoby z nadwagą lub otyłością prowadzące siedzący tryb życia. Niepokojące jest wystąpienie takich objawów jak wysoka temperatura lub obrzęk, jeżeli pacjent je zauważył powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza

Przyczyny:

Ból stawów pojawia się zazwyczaj w typowych dla tej choroby miejscach. Dzięki temu diagnoza jest bardziej precyzyjna. Ból stawów może występować w przebiegu takich chorób jak:

-urazów takich jak skręcenia czy zwichnięcia

-infekcji bakteryjnych na przykład rzeżączki, boreliozy, czy infekcji wirusowych np. grypy

-chorób reumatycznych w postaci reumatoidalnego zapalenia stawów, twardziny układowej, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, zespołu Sjogrena, tocznia rumieniowatego układowego, choroby Stilla

-dny moczanowej

-nowotworu kości lub chrząstki

-łuszczycowego zapalenia stawów

-chorób zapalnych jelit

-przyjmowania niektórych leków, np. inhibitorów konwertazy, angiotensyny, izoniazydu, metyldopy lub cyklosporyny

-chorób jelit

-nadmiernej aktywności fizycznej, szczególnie biegania prowadzącego do obciążenia stawu kolanowego

-nadwagi lub otyłości, która również obciąża stawy i powoduje ich ból

 Rodzaje:

Bóle stawów możemy podzielić na:

– zapalny (widoczna jest opuchlizna stawu, ciepłota oraz zaczerwienienie)

-niezapalny (nie występuje opuchlizna tylko samo zaczerwienienie stawu oraz jego ciepłota)

Oprócz tego ból może dotyczyć jednego stawu, mówimy wtedy, że jest jednostawowy lub wielu stawów-pięciu lub więcej- czyli ból wielostawowy. Takiej klasyfikacji używamy w artretyzmie.

Objawy:

Do przypadłości jaką jest ból stawów zaliczamy nie tylko sam ból określonego stawu ale także otaczających go struktur (ścięgna, więzadła, kaletka maziowa). Innymi symptomami oprócz bólu mogą być: obrzęk, zaczerwienienie, zaburzona ruchomość oraz sprawność danej kończyny np. dłoni.

Należy niezwłocznie odwiedzić lekarza gdy:

– następuje eskalacja bólu w nocy i występują kłopoty ze snem

– innym objawem wyłączając ból stawów jest zaczerwienienie i obrzęk oraz jego ocieplenie

– po przebudzeniu pojawiają się problemy z poruszaniem się

– ból wiąże się z ograniczoną ruchomością stawu

– pojawiają się ogólne objawy, takie jak: utrata masy ciała, gorączka, ból mięśni ogólne zmęczenie

Diagnoza i leczenie:

Badania dla pacjenta zaleca zawsze lekarz. To pod jego kierunkiem odbywa się wywiad lekarski. Zebrane informacje są pomocne w doborze badania. Wykorzystując badania laboratoryjne w diagnostyce zaleca się morfologię oraz OB. Czasami trzeba wykonać punkcję stawu aby pobrać do badania płyn stawowy.

Oprócz tego wykonuje się badania obrazowe takie jak:

– badanie RTG

– tomografia komputerowa

– rezonans magnetyczny

– USG chorego stawu

W leczeniu i łagodzeniu dolegliwości bólów stawowych pomocne może być stosowanie zimnych okładów tzn. okładanie chorych miejsc lodem lub smarowanie specjalnymi żelami wielokrotnego użytku dostępnymi w aptece. Powinno się też unikać nadmiernej aktywności stawu. Gdy uda się złagodzić dolegliwości, można też pomyśleć o ćwiczeniach wzmacniających staw najlepiej pod opieką rehabilitanta. Kolejnym sposobem, który może przynieść ulgę w bólu jest przyjmowanie preparatów przeciwbólowych lub przeciwzapalnych np. paracetamolu. Gdy nie ma widocznej poprawy mimo stosowanych leków należy zgłosić się do lekarza. Ponadto dobroczynne działanie może wykazywać terapia wodą (hydroterapia) terapia za pomocą kąpieli oraz rozciągające ćwiczenia fizyczne. Przy bólach stawów zalecane jest pływanie oraz jazda na rowerze. Mają one na celu rozruszanie stawów nie stanowiąc obciążenia dla nich. Bóle stawów, które powstały na skutek urazów łagodzi się najpierw schładzając bolące miejsca, a potem je ogrzewając.

ból_stawów

Źródła zdjęć:

https://krokdozdrowia.com/bole-stawow-pozegnaj-je-zawsze/