Wrz
26
26 września, 2018 Blog

Choroby przenoszone drogą płciową inaczej zwane chorobami wenerycznymi to grupa chorób, którymi można zarazić się podczas stosunku płciowego: dopochwowego, oralnego lub analnego. Do zakażenia może też prowadzić używanie zainfekowanych przedmiotów, głównie wilgotnych ręczników, gąbek lub akcesoriów erotycznych. Zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania, gdy ma się częsty kontakt z różnymi partnerami seksualnymi. Statystycznie częściej na choroby weneryczne zapadają osoby między 15 a 24 rokiem życia, niezamożne, żyjące w dużych miastach a także mężczyźni, którzy nie pozostają w stałych związkach partnerskich a mają orientację homoseksualną.

Choroby wywołane przez bakterie odmiany

  • Rzeżączka- jest to choroba wywołana przez bakterie Gram- ujemne dwoinki rzeżączki. Zakażenie tymi bakteriami jest wywołane przez kontakt seksualny. W wyjątkowych przypadkach chora matka zaraża dziecko przy porodzie. Rzadziej może też dojść do zakażenia drogą poza płciową np. wywołane używaniem zainfekowanych przedmiotów może to być wilgotna gąbka lub ręcznik (bakterie mogą się na nich utrzymywać od 3 do 24 godzin). U kobiet rzeżączka najczęściej nie daje żadnych objawów, jednak mogą występować bóle podbrzusza, ropne upławy, zaburzenia cyklu miesiączkowego, pieczenie okolic intymnych i obfita menstruacja. U mężczyzn objawem choroby jest ropny wyciek z cewki moczowej, pieczenie oraz ból przy oddawaniu moczu.

  • Kiła– kiłę wywołuje bakteria krętka bladego. Kontakty płciowe (dopochwowe, oralne, doodbytnicze) wywołują zakażenie tą bakterią. Można zarazić się też przez pocałunek z osobą chorą (jeżeli bakterie obecne są w gardle osoby zarażonej). Choroba najczęściej przebiega bezobjawowo ale nieleczenie jej może mieć poważne konsekwencje; może dojść do uszkodzeń układu nerwowego, układu krążenia, kości, stawów, utraty wzroku, zaburzeń psychicznych. Czasami jednak (w innych przypadkach) choroba w pierwszej fazie objawia się wrzodem na genitaliach lub sromie, następnie wysypką na dłoniach i podeszwach stóp. Objawy te mijają samoistnie. Dalszy przebieg choroby jest ukryty.

  • Chlamydioza– za wywołanie chlamydiozy odpowiada bakteria Chlamydia trachomatis. Choroba przebiega zwykle bezobjawowo. Zdiagnozować można ją dopiero gdy pojawiają się objawy takie jak: zapalenie najądrza u mężczyzn lub przydatków u kobiet. Powody zakażenia mogą być różne, należą do nich nie tylko kontakty seksualne ale też uszkodzona skóra i błony śluzowe. Zaniedbanie leczenia choroby powoduje problemy z płodnością.

  • Ziarnica weneryczna pachwin (LGV) – za rozwój choroby odpowiada bakteria Chlamydia trachomatis. Spotyka się ją głównie w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Jej objawami są: pojawiające się owrzodzenia, pęcherzyki lub grudki na narządach płciowych, prowadzi także do stanów zapalnych węzłów chłonnych, bólów stawów, ropni.

  • Wrzód weneryczny-częściej spotykany jest u mężczyzn. Wrzód weneryczny inaczej nazywany jest miękkim. Do jego powstawania przyczyniają się bakterie Haemophilus ducreyi. U chorych występuje taki symptom jak: bolesne owrzodzenie na narządach płciowych, które wyglądem przypomina ziarno soczewicy z jasnoczerwoną obwódką. Może towarzyszyć chorobie powiększenia węzłów chłonnych. Choroba częściej jest obecna w krajach rozwijających się niż w Europie.

  • Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej (NGU)- chorobca ta rozwija się zazwyczaj na skutek bakterii Chlamydii trachomatis (30% przypadków), rzadziej rozwija się za przyczyną bakterii rzęsistka pochwowego (Ureaplasma urealyticum lub Mycoplasma genitalium). Objawy choroby są następujące: ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, parcie na pęcherz. Wyżej wspomniane objawy występują zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Oprócz tych objawów u mężczyzn może pojawić się ropna wydzielina z cewki moczowej, a u kobiet mogą wystąpić upławy o nieprzyjemnej woni.

choroby

Specjalizacją, która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest ginekologia. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Karolina Jakubiec-Wiśniewska. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja

Źródła zdjęć:

https://slideplayer.pl/slide/432239/