Wrz
29
29 września, 2017 Blog

EKG – Elektrokardiografia

Elektrokardiografia, czyli EKG, jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna stosowana w ocenach pracy serca. Podczas tego zabiegu rejestruje się elektryczną czynność mięśnia sercowego. Aparat EKG utrwala impulsy elektryczne, które powstały w sercu i świadczą o jego pracy. Możliwe to jest dzięki elektrodom zamocowanym do klatki piersiowej badanej osoby. Sygnały z elektrod przetwarzane są przez urządzenie zwane elektrokardiografem, a następnie zapisywane na papierze milimetrowym lub wyświetlane na ekranie.

wykres_elektrokardiografu

Badanie EKG pozwala określić rytm i częstość pracy serca, wielkość komór sercowych oraz wykryć ewentualne zniszczenia serca, pogrubienia jego ścian czy nieprawidłowości w ukrwieniu serca.

Jak przebiega badanie EKG w spoczynku.

Pacjent kładzie się na leżance na wznak. Jego skóra zostaje odtłuszczona alkoholem lub żelem do EKG w miejscu przyłożenia elektrod, aby zmniejszyć opór elektryczny między skórą a elektrodami. Następnie lekarz mocuje na skórze klatki piersiowej 6 elektrod o metalowych zakończeniach za pomocą gumowych pasków lub specjalnych “przyssawek”. Całość badania trwa w około 5 minut.

urządzenie_do_ekg_spoczynkowego

Poprawnej oceny wyniku badania EKG może dokonać kardiolog.

Jakie parametry są oceniane podczas oceny wyniku badania EKG:

• podstawowa częstość pracy serca oraz rodzaj rytmu wiodącego;

• położenie mięśnia sercowego w klatce piersiowej;

• ewentualne pogrubienie ściany mięśnia sercowego;

• ewentualne zniszczenia poszczególnych fragmentów mięśnia sercowego;

• nieprawidłowe ukrwienie mięśnia sercowego;

• ewentualne dodatkowe pobudzenia elektryczne mięśnia sercowego, które mogą prowadzić do zaburzeń rytmu.

Specyficznym rodzajem EKG jest EKG wysiłkowe, zwane inaczej próbą wysiłkową. Wykonuje się je na specjalnej bieżni. Próba rozpoczynana jest od spokojnego marszu. Następnie następuje stopniowe zwiększenie tempa, aż do biegu pod zwiększonym kątem nachylenia. Podczas testu jest dokonywany kilkukrotnie pomiar ciśnienia tętniczego.

Test kontynuowany jest do momentu osiągnięcia docelowego tętna, które jest zależne od wieku pacjenta.

bieznia_aspel_test_wysilkowy

Holter EKG jest urządzeniem które pozwala na rejestrowanie pracy serca w ciągu normalnego trybu dziennego. Dzięki temu rodzajowi badania lekarz ma do dyspozycji większa ilość danych co pozwala na lepszą interpretację wyników i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Temat Holtera EKG oraz próby wysiłkowej zostaną przybliżone w późniejszych artykułach.

Źródła zdjęć:
http://www.imreference.com/cardiology/ekg

http://panel.aspel.com.pl/
https://halomedicals.com/
http://www.aspel.com.pl/