Mar
2
Marzec 2, 2018 Blog

Kłębuszkowe zapalenie nerek to choroba powstająca pod wpływem zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Tworzy się jako odpowiedź immunologiczna organizmu na wspomniane wyżej zakażenie, to znaczy jest skutkiem walki organizmu z infekcją wywołaną przez bakterie i wirusy. Kłębuszkowe zapalenie nerek występuje po infekcjach, najczęściej gardła, a także może pojawić się jako następstwo przebytej szkarlatyny, infekcji skóry i innych.

Przebieg zapalenia kłębuszkowego nerek:

Antygeny bakterii gromadzą się w drobnych naczyniach kłębuszków nerkowych. Wraz z pojawieniem się obcego białka wyzwala się szereg reakcji immunologicznych, których celem jest obrona organizmu przed intruzem i wytworzenie substancji, które mogłyby go zniszczyć. Powoduje to powstanie stanu zapalnego.

Jak wykryć kłębuszkowe zapalenie nerek?

Kłębuszkowe zapalenie nerek pojawia się zazwyczaj w tydzień po przebyciu infekcji. Może być wykrywane poprzez badanie moczu, które wykazuje obecność w nim białka i krwi. Jeśli choroba jest ściśle związana z nerkami mamy do czynienia z pierwotnym kłębuszkowym zapaleniem nerek, jeżeli natomiast zapalenie nerek współwystępuje z chorobami innych narządów lub jest ich rezultatem mówimy o wtórnym kłębuszkowym zapaleniu nerek.

Symptomami kłębuszkowego zapalenia nerek może być pogarszające się samopoczucie, utrata apetytu połączona z problemami żołądkowymi. Mogą mu towarzyszyć również obrzęki twarzy i stóp, kłopoty z oddawaniem moczu, objawy nadciśnienia tętniczego. Czasami u cierpiących na tą dolegliwość może występować gorączka. W wypadku ostrzejszego przebiegu choroby można spodziewać się wystąpienia moczu, który się pieni lub ma nieprawidłowy odcień, wyczuwalne mogą być także bóle w okolicy nerek. Kłębuszkowe zapalenie nerek może przejść w stan przewlekły, kiedy trwa latami staje się niebezpieczne dla organizmu. Przedłużająca się wciąż infekcja kłębuszków prowadzi do tego, że zostają one zwłóknione i przestają funkcjonować. W efekcie trwające długo zakażenie powoli ale trwale uszkadza większość kłębuszków, co prowadzi do przewlekłej niewydolności nerek.

Kłębuszkowe zapalenie nerek diagnoza i leczenie:

Jeżeli badanie moczu po przebytej infekcji wykaże nieprawidłowości oraz gdy towarzyszyć im będą wymienione wyżej objawy kliniczne należy zgłosić się do lekarza. Powinno się także wykonać dalsze badania z próbek krwi, aby sprawdzić czy nie doszło do niewydolności nerek, zaburzeń metabolicznych, oraz by dokonać najbardziej dokładnego określenia rodzaju choroby. Standardowo wykonuje się badania obrazowe aby wyeliminować inne choroby nerek i dróg moczowych. Aby mieć pewność, że mamy do czynienia z kłębuszkowym zapaleniem nerek powinno się zbadać fragment nerki różnymi technikami mikroskopowymi. W tym celu wykonuje się biopsję. Wyniki badań pozwalają dobrać optymalny sposób leczenia. Zastosowanie odpowiedniego leczenia zależy także od rodzaju kłębuszkowego zapalenia nerek. Najczęściej spotykane typy kłębuszkowego zapalenia nerek to:

  • błoniaste kzn

  • ostre kzn

  • ogniskowe segmentalne stwardnienie kłębuszków nerkowych

  • kzn typu IgA (nefropatia IgA)

  • gwałtownie postępujące kzn

  • submikroskopowe kzn

Leczenie należy dostosować do wyżej wymienionych typów kłębuszkowego zapalenia nerek. Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek leczy się stosując odpowiednie antybiotyki,a także leki moczopędne, gdy występują obrzęki, w razie nadciśnienia leki hipotensyjne. Jeśli nastąpi ostra niewydolność nerek konieczna może być dializa.

 

kłębuszkowe_zapalenie_nerek

Źródła zdjęć:

http://slideplayer.pl/slide/8453355/