Kwi
30
30 kwietnia, 2019 Blog

Czym jest tytułowy kwas foliowy?

Kwas foliowy inaczej określany jako witamina B9, witamina B11 lub folacyna. Każda komórka naszego ciała ma zapotrzebowanie na kwas foliowy aby prawidłowo funkcjonowała. Kwas foliowy nie jest pojedynczym związkiem chemicznym. Jest to grupa związków, w skład których wchodzi aż 20 pochodnych pteryny. Z tego powodu kwas foliowy nie występuje tylko w organizmie człowieka, ale także w tkankach roślin czy zwierząt.

Jaką rolę odgrywa kwas foliowy w organizmie?

Kwas foliowy odgrywa znaczącą rolę w organizmie. Uczestniczy on w syntezie kwasów nukleinowych, a z nich tworzy się DNA. Do jego funkcji należy także regulowanie wzrostu i funkcjonowania wszystkich komórek. Ponadto warto wspomnieć, że odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie zapobiega anemii.

Kwas foliowy inaczej określany jako witamina B9, witamina B11 lub folacyna. Każda komórka naszego ciała ma zapotrzebowanie na kwas foliowy aby prawidłowo funkcjonowała

Oprócz tego kwas foliowy oddziałuje na poziom homocysteiny. Homocysteina jest aminokwasem, który odpowiada za ogólny stan naszego zdrowia. Z uwagi na to aby nie doszło do zaburzeń w procesach fizjologicznych komórek- aminokwas ten musi być utrzymany na niskim i średnim poziomie. Podwyższony poziom homocysteiny jest niebezpieczny dla zdrowia może doprowadzać do zawałów, chorób serca czy wylewów. Sytuacja taka zachodzi częściej niż przy poziomie homocysteiny niskim i średnim. Dlatego też można przypisać kwasowi foliowemu rolę regulującą cały organizm aby funkcjonował prawidłowo i sam sobie nie szkodził.

Skutki niedoboru kwasu foliowego…

W organizmie nie powinno się znajdywać ani za mało ani za dużo składników mineralnych aby mógł on prawidłowo funkcjonować. Zwłaszcza niedobór kwasu foliowego może być niebezpieczny dla zdrowia ponieważ jego następstwem mogą być zaburzenia degeneracyjne, osteoporoza, niedokrwistość, czy choroby układu krążenia. Szczególnie niepożądany jest niedobór kwasu foliowego u kobiet w ciąży ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu. Z tych powodów lekarz zawsze przepisuje kobietom w ciąży suplementy diety z kwasem foliowym.

Warto nadmienić, że nadmiar kwasu foliowego może maskować niedobory witaminy B12, co z kolei może prowadzić do niszczenia układu nerwowego.

Ważne – żródła kwasu foliowego

Kwas foliowy pochodzi głównie z wszystkich ciemnozielonych warzyw, nasion roślin strączkowych, owoców i produktów zbożowych otrzymywanych z pełnego przemiału. Jednak największe bogactwo kwasu foliowego to surowe warzywa lub produkty nisko przetworzone ponieważ za sprawą wysokiej temperatury czy długiego okresu przechowywania witamina B9 znika z żywności.

Kwas foliowy pochodzi głównie z wszystkich ciemnozielonych warzyw, nasion roślin strączkowych, owoców i produktów zbożowych otrzymywanych z pełnego przemiału

źródła zdjęć: http://fitharmony.pl/wp-content/uploads/2014/09/healthy-eating.jpg 

https://badaniaprenatalne.pl/wp-content/uploads/2018/04/kwasfoliowywciazy.jpg