Kwi
27
27 kwietnia, 2018 Blog

Masaż leczniczy jest jedną z metod fizjoterapii. Jak sama nazwa wskazuje, ma on na celu wyleczyć dolegliwości. Bardzo ważne jest, by był wykonywany przez osobę do tego wykwalifikowaną. Istotne jest by nie pogorszyć stanu zdrowia pacjenta czy nie pogłębić kontuzji. Masaż leczniczy ma na celu przyspieszenie przepływu krwi oraz pobudzenie organizmu do wytworzenia endorfin. Hormony te mają właściwości przeciwbólowe i rozluźniające.

Zadaniem masażu leczniczego jest także poprawienie ukrwienia i odżywienia tkanek, rozluźnienie lub pobudzenie mięśni, uelastycznienie tkanek, rozluźnienie powięzi, poprawienie ruchomości w stawach. Masaż ma również działanie przeciwobrzękowe (drenaż limfatyczny), przeciwbólowe, relaksujące i uspokajające.

Wskazania do masażu leczniczego:

  • choroby narządu ruchu, a także stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia i złamania,
  • zapalenie stawów, mięśni, ścięgien,
  • przykurcze i zaniki mięśni,
  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
  • przeciążenie mięśni np podczas wielogodzinnej pracy siedzącej,
  • zerwanie włókien mięśniowych, zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznym

Masaż również stosuje się:

u osób z przewlekłą niewydolnością oddechową (rozluźnia się pomocnicze mięśnie oddechowe)

u osób po zakrzepowym zapaleniu żył

u osób z chorobą Raynauda (I i II stadium), oraz w chorobie Buergera (I i II stadium)

u osób z bliznami po urazach lub operacjach

u osób z chorobami układu nerwowego (zaniki, niedowłady i porażenia mięśniowe)

Przeciwwskazania do wykonania masażu leczniczego (m.in.) :

krwiaki, naczyniaki, stany zapalne, krwotoki, choroby skóry (podczas których występują pęcherze, wypryski itp), zakrzepowe zapalenie żył, żylaki, wysoka temperatura, choroby zakaźne

Masaż leczniczy rodzaje:

1.Masaż klasyczny: najpopularniejszy rodzaj masażu. Używa się oliwki w celu poślizgu, wykonuje się go w kierunku dosercowym, czyli w kierunku przepływu krwi żylnej.

2.Masaż segmentarny: w odróżnieniu od masażu klasycznego znajduje zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych. Podstawowa technika tego masażu to rozcieranie, o charakterze świdrującym. W masażu segmentarnym nie stosuje się środków poślizgowych. Wykonywany jest w kierunku od nerwów obwodowych do ośrodkowego układu nerwowego.

3.Drenaż limfatyczny: ten masaż usprawnia krążenie limfy. Umożliwia również zmniejszenie obrzęków limfatycznych. Podstawowe techniki  to: rozcieranie koliste i rozcieranie spiralne oraz chwyty pompujący i czerpiący. Służy to  przepychaniu płynów. Ważne jest, by podczas tego masażu nie rozgrzewać tkanek.

4.Masaż punktowy:  to oddziaływanie na określone punkty na ciele człowieka.

5.Masaż tkanek głębokich: działa głównie na tkanki, które znajdują się pod skórą. Jest masażem delikatnym i siłę nacisku dobiera się dla każdego pacjenta indywidualnie, w zależności od napięcia tkanek. Nie stosuje się środków poślizgowych a jeśli już to w niedużej ilości.

6.Masaż lodem:  to masaż miejscowy. Pierwszy etap to schłodzenie tkanek, zwężenie naczyń krwionośnych oraz zmniejszenie przepływu krwi. Etap kolejny powoduje rozszerzenia naczyń krwionośnych, następuje poprawa ukrwienia dzięki czemu zwiększa się metabolizm tkanek i szybciej usuwane są z nich związki toksyczne. Ponadto zimno działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo.

7.Masaż centryfugalny: stosuje się go głównie przy stłuczeniach, zwichnięciach, skręceniach. Należy łączyć go z innymi zabiegami fizykalnymi oraz ćwiczeniami, które zwiększają zakres ruchomości stawu, a także siłę i masę mięśni działających na staw.

masaż_leczniczy

W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego przyjmuje wykwalifikowany masażysta oraz fizjoterapeuta. W celu zarejestrowania się (również do innych specjalistów) mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja

W celu zapoznania się z ofertą masażu zapraszamy do zakładki https://bjmedical.pl/masaz/

Źródła zdjęć:

http://radlin.lento.pl/masaz-leczniczy-fizjoterapia-rehabilitacja,6488973.html