Lip
12
12 lipca, 2018 Blog

Masaż relaksacyjny to jedna z popularnych metod złagodzenia stresu płynącego z szybkiego tempa życia. Służy on odprężeniu i wyciszeniu. Odbywa się poprzez dotyk. Może być to ugniatanie, oklepywanie. Masaż relaksacyjny często komponuje się z aromaterapią, wówczas przy masowaniu używa się olejków eterycznych np. o zapachu drzewa sandałowego, płatków różanych, czy olejku ylang-ylang.

Wykonywanie masażu odbywa się na leżąco lub na siedząco. W masażu można posłużyć się również oliwką by łatwiej i dokładniej wykonać ruchy na ciele pacjenta. Aby terapeuta mógł dostać się do miejsc, które mają być masowane wskazany jest luźny strój osoby poddawanej zabiegowi. Bardzo często techniki masażu relaksacyjnego są podobne do masażu klasycznego. Tego rodzaju masaż wykonuje się za pomocą łagodnych ruchów. Ruchy te są spokojne powolne, obniżające napięcie mięśni i nerwów.

Masaż relaksacyjny przeprowadza się w następujący sposób:masażysta głaszcze (głaskanie podłużne i koliste), uciska, ugniata, rozciera ciało pacjenta, a terapię kończy powracając do głaskania. Nie stosuje się bardziej energicznych ruchów i rozcierania poprzecznego.

masaż_relaksacyjny

Masaż relaksacyjny rodzaje:

  • masaż klasyczny– w obrębie tego masażu wykonuje się ruchy mające na celu poprawienie krążenia obwodowego i przyspieszenie procesu przemiany materii. Polega on na takich ruchach jak: masowaniu całą dłonią, kciukami bądź kostkami dłoni. Zabieg ten nie jest bolesny mimo, że masażysta ugniata, ostukuje, uciska, głaszcze ciało pacjenta. W tej wersji masażu relaksacyjnego rezygnuje się z takich elementów masażu klasycznego jak: rozcieranie poprzeczne, energiczne masowanie.

  • masaż stemplami ziołowymi- wykonywany jest według tajskiej receptury stemplami zawierającymi: kurkumę, trawę cytrynową, kamforę, kafir. Obecnie jednak do tradycyjnej receptury wprowadza się też inne składniki takie jak: goździki, kardamon, zielona herbata. Masaż wykonuje się najpierw poprzez delikatny ucisk, potem ruchy masażysty są coraz mocniejsze, ponieważ temperatura rozgrzanych stempli maleje. Efektem tego rodzaju masażu jest utrata bólu mięśni i uczucia ciągłego zmęczenia.

  • masaż Ma-uri– wywodzi się z tradycyjnych maoryskich technik masażu. Ten rodzaj masażu powstał w Nowej Zelandii pod koniec XX wieku. Przed wykonaniem zabiegu Ma-uri lekarz pyta pacjenta o samopoczucie oraz efekty, które chce on osiągnąć. Na początku masażu wykonuje się taniec związany z tymi, które wykonywano w hawajskich świątyniach. Potem następuje uciskanie pleców, kręgosłupa, barków, nóg i stóp pacjenta (znajdują się na nich 36 receptorów odpowiadających konkretnym narządom wewnętrznym) przez masażystę. Masaż wykonuje się w celu redukcji poziomu stresu u poddawanej mu osoby.

  • masaż Shiatsu– jest to masaż czerpiący z tradycji starożytnych Chin, jednak stosuje się go dopiero od XX wieku. Jego efektem powinno być przywrócenie właściwego przepływu energii Chi w organizmie, który, jak zakładają twórcy techniki jest niezbędny do jego funkcjonowania. Podczas tego masażu nie używa się olejków. Masaż ten polega na uciskaniu punktów energetycznych na ciele, w tym celu masażysta używa dłoni, łokci, a nawet kolan. Punkty te przebiegają wzdłuż kanałów energetycznych. Masaż Shiatsu stosuje się zapobiegawczo, by uchronić organizm przed chorobami, jednak głównie w celu zmniejszenia napięcia w barkach, szyi i karku.

  • masaż gorącymi kamieniami– tego rodzaju technika posługuje się dalekowschodnią teorią czakr. Kamienie rozkłada się w miejscach czakr, czyli w punktach energetycznych. Masażysta przeprowadza rozgrzane kamienie wzdłuż meridianów czyli kanałów, przez które przepływa energia przez nasz organizm. Masaż tego typu nie tylko uspokaja ale i wzmacnia odporność.

  • masaż Lomi-Lomi– ma hawajskie pochodzenie, ukształtował się na podstawie wierzeń w przepływ przez organizm energii Mana. Masaż wykonuje się na całym ciele. Do przeprowadzenia go masażysta używa przedramion. Współgra to z towarzyszącymi jego ruchom elementami tańca. Celem tego jest właściwe pokierowanie energią płynącą przez organizm. Słowo” lomi” to według Hawajczyków właśnie masaż.

  • masaż aromaterapeutyczny– masaż ten wykonuje się za pomocą olejków eterycznych i dobiera do osobistych preferencji pacjenta. Masażysta dysponuje szeroką gamą zapachów, mogą to być olejki jaśminowe, mango, lawendowe, pomarańczowe. Olejki te mają właściwości lecznicze(przez skórę dostają się do wewnątrz) i wpływają pozytywnie na organizm.

  • masaż czekoladowy-masaż ten czerpie z masażu klasycznego. Jego głównym założeniem jest włączenie do zabiegu kremu z czekolady i czekoladowego olejku do masażu. Celem masażu jest relaks i uwolnienie endorfin, co dzieje się pod wpływem zapachu czekolady. Masaż ten ma też tą właściwość, że neutralizuje działanie w organizmie wolnych rodników dzięki zawartym w kremie czekoladowym flawonoidom i antyoksydantom.

  • masaż ujędrniający– ma właściwości antycellulitowe, zwiększa sprężystość ciała. Masaż wykonuje się rozbijając tkankę tłuszczową na mniejsze cząstki; niektóre jego właściwości zaczerpnięte są z masażu klasycznego. Dzięki niemu włókna kolagenowe i elastynowe wzmacniają się. Masażysta wykonuje tego typu masaż na biodrach, pośladkach, nogach i brzuchu.

  • masaż dla kobiet w ciąży– masaż dla kobiet w ciąży wykonuje się by odciążyć i usunąć ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym oraz na karku, szyi i barkach. Masuje się delikatnie naciskając co zmniejsza napięcie mięśniowe i usprawnia krążenie krwi i limfy.

    masaż_relaksacyjny

    Masaż relaksacyjny wskazania i przeciwwskazania:

    Niekiedy wybierając się na masaż należy skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Masaż relaksacyjny nie jest wskazany dla osób z chorobami układu krążenia, hemofilią, chorobą nowotworową. Masaż tego typu nie zawsze wykonuje się u kobiet w ciąży; przeciwwskazaniem do jego wykonywania są też choroby skóry, infekcje wirusowe i bakteryjne.

    W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego przyjmuje wykwalifikowany masażysta oraz fizjoterapeuta. W celu zarejestrowania się (również do innych specjalistów) mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja

    W celu zapoznania się z ofertą masażu zapraszamy do zakładki https://bjmedical.pl/masaz/

Źródła zdjęć:

https://www.omnia-ce.eu/menu-start/menu-oferta/menu-kursy-zawodowe/menu-kursy-zdrowie/menu-kursy-zdrowie-masaze/81-407-masaz-aroma

http://blogowourodowo.pl/czekolada-dobra-przepis-masaz-czekolada/