Kwi
20
20 kwietnia, 2018 Blog

Nadciśnienie tętnicze jest to schorzenie odpowiadające za układ krążenia krwi. Charakterystycznym symptomem tej choroby jest podwyższone ciśnienie krwi zarówno skurczowe jak i rozkurczowe (wysokość ciśnienia wynosi powyżej 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego).

Podział ciśnienia krwi:

nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Przy nadciśnieniu pierwotnym dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe. Istotę nadciśnienia wtórnego stanowi dobrze znana przyczyna choroby na przykład choroby nerek, choroby gruczołów dokrewnych, choroby mózgu. Najczęściej spotykane u chorych jest nadciśnienie tętnicze pierwotne

Przyczyny nadciśnienia tętniczego pierwotnego:

Powszechnie przyjmuje się, że choroba ta ma podłoże dziedziczno – genetyczne. Przyczynami tej choroby mogą być otyłość oraz zaburzenia nerwicowe, które są uzależnione od konfliktów w środowisku rodzinnym lub zawodowym, stałego napięcia psychicznego itp. Wzmacniać czynniki ryzyka może także zbyt duże spożycie soli kuchennej, którego skutkiem może być przewlekłe podwyższenie stężenia sodu w surowicy krwi. U osób cierpiących na nadciśnienie pierwotne występuje okres nadciśnienia chwiejnego, mówimy o nim wówczas, gdy stopień podwyższonego ciśnienia wykazuje pewne wahania oraz okres nadciśnienia utrwalonego, gdy ciśnienie jest stale podwyższone.

 Objawy nadciśnienia tętniczego pierwotnego:

Do początkowych objawów nadciśnienia należą:

  • kołatanie serca

  • miernie podwyższone ciśnienie tętnicze krwi

  • zaburzenia snu

  • szum i zawroty głowy

  • zwiększona pobudliwość nerwowa

  • zaczerwieniona twarz

W późniejszym stadium chorzy mogą uskarżać się na pieczenie, ból za mostkiem, które mogą sugerować dołączającą się niewydolność wieńcową oraz zadyszkę przy wysiłkach fizycznych, co może być spowodowane niedomogą lewej komory mięśnia sercowego. Jeżeli ciśnienie tętnicze nie jest leczone może dojść do wylewu krwi z naczyń do mózgu, zaburzeń mowy, niedowładów.

Leczenie nadciśnienia tętniczego pierwotnego

W profilaktyce leczenia nadciśnienia tętniczego ważna jest stała opieka lekarska, regularna kontrola ciśnienia oraz stosowanie odpowiedniej diety, zachowywanie odpowiednich warunków higienicznych, unikanie stresu, ograniczenie solenia posiłków. Lekarze dysponują obecnie szeroką gamą leczenia farmakologicznego nadciśnienia.

W rozpoznaniu nadciśnienia pomogą następujące metody:

– przede wszystkim pomiar ciśnienia krwi,

– badania laboratoryjne

– badanie UKG (echokardiografia)

nadciśnienie

 

Specjalizacją która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest kardiologia. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Krzysztof Krawczyk. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja

Źródła zdjęć:

http://dietetyk-proporcja.pl/co-ma-wplyw-na-nadcisnienie-tetnicze/

http://www.kielce-kardiolog.pl/index.php/porady-dla-pacjentow