Luty
16
16 lutego, 2018 Blog

Niepłodność jest to stan, który występuje wówczas, gdy osoba cierpiąca w wyniku niepłodności nie może zajść w ciążę, i kiedy dzieje się to mimo rocznego współżycia seksualnego z występowaniem 3-4 stosunków tygodniowo, podczas których nie stosuje się środków antykoncepcyjnych. Niepłodność dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.

Jakie są przyczyny niepłodności?

Częstą przyczyną niepłodności u kobiet może być endometrioza, czyli schorzenie, w którym obecność ognisk endometriozy wywołuje ciągły stan zapalny. Następstwem endometriozy jest utworzenie się wrogiego środowiska. Stan ten niekorzystnie wpływa na gatunek komórki jajowej i gospodarkę hormonalną a także prowadzi do zmniejszenia transportu komórki jajowej i plemników.

Jajowody mogą być mechanicznie uciskane przez zrosty, co prowadzi do ich niedrożności. Endometriozę diagnozuje się u 50-80% kobiet cierpiących na niepłodność. Problemy z niepłodnością u kobiet mogą mieć również podłoże hormonalne. Do problemów hormonalnych wywołujących niepłodność u kobiet należą: zespół policystycznych jajników, zaburzenia owulacji, a nawet niedoczynność tarczycy. Schorzenia tego typu mają wpływ na gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety i mogą prowadzić do niepłodności.

Do przyczyn niepłodności u mężczyzn należeć mogą między innymi: silny stres, palenie tytoniu, otyłość, alkohol, zła dieta oraz przyjmowanie niektórych leków. Mężczyźni mający problem z płodnością powinni pamiętać o prawidłowej diecie, zaleca się by była bogata w selen i cynk, gdyż pierwiastki te są potrzebne organizmowi do prawidłowej produkcji plemników. Niepłodność u mężczyzn może być także następstwem chorób przenoszonych drogą płciową. Występowanie bakterii przyczyniających się do chorób wenerycznych, powoduje przyczepianie się ich do powierzchni plemników, co zmniejsza ruchliwość plemników. Może dojść do zakażenia najądrzy, co powoduje zbliznowacenia i ich uszkodzenia. Następnym zagrożeniem jest wystąpienie u mężczyzn choroby dziecięcej- świnki w okresie dojrzewania, może to prowadzić do zniszczenia jąder. Szacuje się, że u około 10% mężczyzn skarżących się na niepłodność występują zaburzenia autoimmunologiczne.

Diagnostyka niepłodności:

Nie ma sensu rozpoczynać diagnostyki niepłodności, przy braku regularnego współżycia czy niedawnym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Czasem wystarczy trochę cierpliwości i podstawowa wizyta u ginekologa (z badaniem ginekologicznym, USG narządu rodnego, szczególnie jajników). Jeśli jednak, po roku, nadal będą występować problemy z zajściem w ciążę warto rozszerzyć diagnostykę i wykonać badania dodatkowe. Badania istotne w diagnostyce niepłodności:
Histeroskopia, laparoskopia,badania hormonalne, monitorowanie cyklu i owulacji, badanie nasienia

diagnostyka_niepłodności

Leczenie niepłodności:

  • leczenie farmakologiczne
  • leczenie chirurgiczne
  • techniki rozrodu wspomaganego medycznie (ART), które można podzielić na:

1.inseminacje domaciczne – polegają na podaniu sondą do jamy macicy zawiesiny plemników (IUI)

2.standardowe zapłodnienie pozaustrojowe i umieszczenie zarodków w macicy (IVF-ET)

3.wstrzykiwanie plemników do wnętrza komórki jajowej – tę metodę leczenia niepłodności stosuje się, gdy występują defekty nasienia i gdy wcześniejsze próby leczenia za pomocą ART zakończyły się niepowodzeniem (ICSI)

niepłodność_leczenie

Źródła zdjęć:

http://slideplayer.pl/slide/432440/

http://sensimedfamily.co.uk/uslugi/diagnostyka-i-leczenie-nieplodnosci/

http://invitrogmw.pl/nieplodnosc-2/pracownia-andrologiczna/inseminacja-domaciczna-iui/