Odmiedniczkowe zapalenie nerek
Odmiedniczkowe zapalenie nerek to choroba w, wyniku której powstaje stan zapalny. Za sprawą stanu zapalnego dochodzi do uszkodzenia tkanki śródmiąższowej nerek i komórek kanalików nerkowych. Konsekwencją nieleczonej choroby jest uszkodzenie nerek, a następnie ich całkowita niewydolność.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek przyczyny i czynniki ryzyka:
Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek może być skutkiem zakażenia:
– bakteryjnego– w większości przypadków ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek jest wynikiem zakażenia przez bakterie, które pochodzą z dolnych dróg moczowych i dostają się do nerek drogą wstępującą przez moczowody. Najczęściej występującymi są bakterie E. Coli, rzadziej gronkowce. Oprócz tego za zakażenie dróg moczowych mogą odpowiadać takie bakterie jak: mikoplazmy i dwoinka rzeżączki.
– wirusowego– zakażenie najczęściej powodują wirusy z grupy Herpes, między innymi wirus opryszczki. Można nim się zarazić na drodze stosunków seksualnych.
– grzybiczego– najczęściej są na nie narażone osoby z obniżoną odpornością, które przyjmują antybiotyki lub leki immunosupresyjne, a także u chorych, u których zdarzyło się długotrwałe cewnikowanie.
Do ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek może dojść też na skutek przedostania się drobnoustrojów chorobotwórczych do nerek poprzez krew.
Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek jest skutkiem nieleczonego lub źle leczonego zakażenia cewki moczowej lub pęcherza moczowego (bakterie, które zalegają w drogach moczowych przedostają się przez moczowód do nerki, w wyniku czego, następuje stan zapalny.)
Czynniki ryzyka zachorowania na tą chorobę to:
– cukrzyca
– refluks pęcherzowo-moczowy (cofanie się moczu z pęcherza do nerek)
– intensywne życie seksualne
– ciąża
– wady rozwojowe i zaburzenia odpływu z układu moczowo- płciowego (np. z powodu kamieni nerkowych, zmian nowotworowych, np. guz pęcherza lub macicy, przerostu prostaty, hiperplazji- rozrostu tkanek)
– cewnik w pęcherzu moczowym
– zaburzenia neurologiczne przebiegające z zaburzeniami opróżniania pęcherza moczowego (np. po udarze lub z przepukliną kręgosłupa)
Odmiedniczkowe zapalenie nerek – objawy:
Charakterystycznym objawem w ostrym przebiegu choroby jest nagły ostry ból w okolicy lędźwiowej (jedno lub dwustronny), który może rozchodzić się do pachwiny. Ponadto pojawiają się inne objawy typowe dla zapalenia dolnych dróg moczowych:
– nadciśnienie tętnicze
– dolegliwości ze strony układu pokarmowego: bóle brzucha, nudności i wymioty
– ogólne osłabienie
– tzw. objawy dyzuryczne: ból podczas oddawania moczu, częstomocz, częste parcie na mocz z towarzyszącym pieczeniem, krwiomocz.
Typowym objawem, po którym możemy rozpoznać odmiedniczkowe zapalenie nerek jest dodatni objaw Goldflama. Po uderzeniu przez lekarza w okolicę lędźwiową pleców, pacjent odczuwa dokuczliwy ból. Chory może też odczuwać dyskomfort przy uciśnięciu okolicy nadłonowej, dzieje się tak jeżeli zapalenie jest wynikiem niewyleczonego zapalenia pęcherza.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek diagnoza:
Na początku poddaje się badaniu mocz. Często może pojawiać się białkomocz i mniej lub bardziej nasilony krwiomocz. W moczu umiarkowany jest wzrost liczby krwinek białych i bakterii. W badaniach krwi charakterystyczne dla stanu zapalnego jest podniesione CRP i OB. Obecna jest także leukocytoza i wzrost poziomu mocznika, który jest typowy dla zaburzeń pracy nerek. Na uszkodzenie nerek może też wskazywać równoczesny wzrost poziomu kreatyniny. Chorego poddaje się także badaniu ultradźwiękowemu, które obrazuje nerki (w toku choroby są one obkurczone, ich powierzchnia jest nieregularna z powodu wielu zbliznowaceń tkanki śródmiąższowej).
W nielicznych przypadkach konieczna jest biopsja nerki, decyduje o niej lekarz.
5. Odmiedniczkowe zapalenie nerek leczenie:
Zwykle chory zażywa antybiotyki, trwa to przez około 2 tygodnie. Najpierw podaje się antybiotyki najczęściej stosowane przy zakażeniu dróg moczowych. Należy je dobierać w oparciu o badania moczu (antybiotyki powinno się dobierać do rodzaju obecnej w moczu bakterii, jej wrażliwości na lek). Oprócz tego wskazane są leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. W czasie choroby należy także ograniczyć aktywność fizyczną i pić minimum 2 l wody dziennie.
W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach specjalizacji nefrologii przyjmuje lek. med. Michał Śmigielski. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja
Źródła zdjęć:
https://alfa-lek.pl/pl/poradnik/83_choroby_uklady_moczowego/735_odmiedniczkowe_zapalenie_nerek