Maj
23
23 maja, 2019 Blog

O czym świadczy nieprzyjemny zapach z pochwy?

Dokuczliwy zapach z pochwy jest przeważnie symptomem postępujących infekcji: grzybiczych, bakteryjnych lub wirusowych. Często obok innych dolegliwości (na przykład świądu) pojawia się wydzielina, która ma konsystencję śluzu o zmienionej barwie. Może być jednak objawem poważniejszej choroby.

Nieprzyjemny zapach z pochwy zawsze ma jakieś podłoże chorobowe, kiedy zauważymy u siebie jego wystąpowanie powinniśmy skonsultować się z ginekologiem.

Nieprzyjemny zapach z pochwy zawsze ma jakieś podłoże chorobowe, kiedy zauważymy u siebie jego wystąpowanie powinniśmy skonsultować się z ginekologiem.

Skąd się bierze nieprzyjamny zapach z pochwy?

W srodowisku pochwy żyje i rozwija się wiele mikroorganizmów. Obecne w niej pałeczki kwasu mlekowego zapobiegają rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów oraz, co najważniejsze powodują, że środowisko pochwy jest kwaśne. Zdarza się, że liczba tych bakterii obniża się. Dzieje się tak na przykład po zapłodnieniu (kiedy organizm przygotowuje się na rozwijający się płód), przy menopauzie (w której organizm kobiety ponownie podlega zmianom hormonalnym), gdy stosuje się leki hormonalne, antykoncepcję i antybiotyki, a także w toku chorób oraz przez niewłaściwą higienę miejsc intymnych.

Wraz z obniżeniem się ilości pałeczek kwasu mlekowego może pojawić się nieprzyjemny zapach z pochwy, który jest następstwem utleniania się amin aromatycznych wytwarzanych przez bakterie.

– rybi zapach z pochwy- infekcje bakteryjne i grzybicze

W toku infekcji grzybiczej zapach wydzielany z pochwy przypomina woń ryby, drożdży czy pleśni. Objawami współistniejącymi są świąd i pieczenie, a upławy mają gęstą serową postać. Mogą się w niej pojawić również grudki. Wydzielina ma kolor biały bądź lekko zielony lub zółty. Cechą wyróżniającą tą infekcję jest typowy rybi zapach z pochwy. Może on również być sygnałem wystąpienia stanu zapalnego spowodowanego bakteriami lub rzęsistkiem.

– przykry zapach z pochwy z powodu niedostatecznej higieny

Przykry zapach z pochwy może być też wynikiem niedostatecznej higieny intymnej, co zdarza się często. Istnieją pewne uniwersalne wskazówki jak należy dbać o higienę intymną. Oto one:

– wskazane jest aby codziennie, najlepiej dwukrotnie podmywać miejsca intymne specjalnym płynem przeznaczonym do higieny intymnej, który ma właściwe pH

– w trakcie menstruacji powinno się pilnować by jak najczęściej zmieniać tampony, podpaski, czy wkładki

– każda kobieta powinna posiadać osobny ręcznik do higieny intymnej, który będzie przeznaczony tylko do jej użytku

– polecane jest noszenie lekkiej, przewiewnej bawełnianej bielizny

Niestety wiele kobiet zapomina o tych zasadach, czego następstwem są uciążliwe i wstydliwe dolegliwości.

O niechcianym zapachu z pochwy może decydować też dieta. Jeśli jest ona bogata w mięso, czosnek, cebulę, czy pora, zapach może być wydalany przez skórę, wraz z potem i wydzielinami ponieważ intensywność jej zapachu może wzrastać wraz ze spożyciem wymienionej wyżej żywności i zawartych w owej żywności substancjach.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pochwy?

Brzydki zapach z pochwy można złagodzić – oczywiście najpierw należy udać się do lekarza, ale jeśli nie jest to możliwe, czy konieczne- można to zrobić samemu. W aptece powinno się znaleźć leki dostępne bez recepty, które minimalizują nieprzyjemny zapach. Ponadto mają działanie przeciwzapalne i łagodzące.

Po pierwsze przydatny może okazać się płyn do higieny intymnej, który poza funkcją myjącą powinien też być antybakteryjny i zapobiegać infekcjom. Porządny środek do higieny intymnej powinien zawierać bakterie Lactobacillus, które zapewniają prawidłową mikroflorę pochwy i są naturalną barierą ochronną. Jeżeli używany przez nas środek ich nie zawiera warto go zamienić na inny. Taki zabieg wystarczy jeśli nieprzyjemny zapach wynikał tylko z braku odpowiedniej higieny intymnej.

Jeżeli nieprzyjemnemu zapachowi z pochwy towarzyszy świąd i podrażnienie można zastosować żel lub maść łagodzące podrażnienia, które używa się w okolicach miejsc intymnych. Nie zastąpi to jednak wizyty u lekarza. Odpowiedni żel łagodzący powinien zawierać metabolity, czyli substancje wytwarzane naturalnie przez pałeczki kwasu mlekowego.

Jeżeli nieprzyjemnemu zapachowi z pochwy towarzyszy świąd i podrażnienie można zastosować żel lub maść łagodzące podrażnienia, które używa się w okolicach miejsc intymnych.

Efekty mogą również przynieść probiotyki w formie kapsułek doustnych lub dopochwowych. Pierwsze z wyżej wymienionych działają ochronnie na mikroflorę układu moczowo- płciowego, drugie natomiast mają właściwości leczenia miejscowego, więc przyspieszają powrót do zdrowia i zmniejszają przykre uczucie związane z infekcją.

Należy pamiętać, że domowe sposoby leczenia mogą być zawodne i nie są polecane przez specjalistów ginekologów. Jeżeli zauważymy u siebie którąś z wymienionych powyżej dolegliwości należy zgłosić się do lekarza.

żródła zdjęć:

https://www.womenshealth.pl/media/lib/1585/sh_130953827-856aa82e1b01528bde9583051b1a3898.jpg

htpps ://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSjWVjQgwgaldrOwyuaMORQGJu6V23R6PPj1J-KE8FrTcPi5jWf5A