Lis
21
21 listopada, 2018 Blog

Rak jajnika to choroba z dziedziny onkologii ginekologicznej. Schorzenie to może mieć postać guza, wywodzi się z żeńskiej gonady, czyli jajnika. Jajnik składa się z wielu typów komórek, które mają różne funkcje. Nowotwór złośliwy może wywodzić się z każdej z linii komórkowych. Rak gruczołowy należy do najczęściej występujących postaci złośliwego nowotworu.

Rak jajnika przyczyny:

Przyczyny raka jajnika mają nieznane pochodzenie. Nowotwór ten występuje przeważnie u kobiet w każdym wieku, najrzadziej jednak jest spotykany, kiedy kobieta ma powyżej 75 lat. Statystycznie rak jajnika najczęściej występuje u kobiet pomiędzy 40 a 70 rokiem życia. Na największe ryzyko zachorowania są jednak narażone kobiety, które są w wieku 50- 60 lat. Duże prawdopodobieństwo transformacji nowotworowej nabłonka jajnika występuje u kobiet z prawidłowym oraz nieprzerywanym jajeczkowaniem. Zauważono również, że zachorowalność na raka jajnika jest częściej spotykana u kobiet, które jeszcze nie rodziły oraz u tych, które rzadko zachodziły w ciążę.

Udowodniono, że zagrożenie rakiem jajnika zmniejsza się wraz z liczbą porodów, po każdej kolejnej ciąży ryzyko choroby spada o 10-15%. Przypuszcza się, że zabezpieczający wpływ braku owulacji może mieć związek ze zmniejszeniem się liczby torbieli inkluzyjnych. Powszechne przyjęto, że zarówno wczesne wystąpienie miesiączki, jak i późne wejście w okres przekwitania zwiększa ryzyko zachorowalności na raka jajnika.

W wyniku nieokreślonych zaburzeń, niektóre niepłodne, nieowulujące kobiety, mimo założenia ochronnego działania braku owulacji są bardziej narażone na zachorowanie na raka jajnika. Niektórzy autorzy twierdzą również, że niektóre operacje takie jak wycięcie macicy lub też jednostronne wycięcie przydatków, mają wpływ na czynnik ryzyka wystąpienia tego nowotworu. Tego typu choroba może rozwinąć się z komórek nabłonka otrzewnej, pierwotnych komórek z jajnika, jajowodu i otrzewnej, a także z “odprysków” endometriozy jajników po ich usunięciu, dlatego też usunięcie jajników nie daje 100% zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór jajników.

Zażywanie doustnie antykoncepcji chroni przed wystąpieniem raka jajnika. Zauważono, że dobroczynny wpływ antykoncepcji rozpoczyna się już po pół roku jej stosowania i zwiększa się wraz z dłuższym okresem jej zażywania. Za zachorowanie na nowotwór jajnika odpowiada określona grupa krwi. Dowiedziono, że kobiety z grupą krwi A znacznie częściej chorują na nowotwory złośliwe jajnika, niż kobiety o grupie krwi 0. Warto również zwrucić uwagę na właściwy sposób odżywiania się w profilaktyce zachorowań na raka jajnika. Codzienna dieta nie powinna zawierać dużej ilości mleka, masła, jaj, tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, wskazane jest natomiast by była bogata w warzywa, ryby, oraz ciemne pieczywo, gdyż zmniejsza się wówczas ryzyko zachorowania.

Rak jajnika objawy:

Rak jajnika nie daje zazwyczaj charakterystycznych objawów. Symptomy rozwijają się zazwyczaj w sposób ukryty, a pierwsze dolegliwości pojawiają się, gdy guz jajnika osiągnie znaczne zaawansowanie. Do mogących wystąpić objawów należą:

  • dolegliwości uciskowe

  • zaparcia

  • wzdęcia

  • uczucie pełności w brzuchu

  • bóle w podbrzuszu

  • ból miednicy i brzucha

  • zwiększenia obwodu brzucha

  • zmiana częstotliwości oddawania moczu

  • może wystąpić nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych

Rak jajnika leczenie:

Guzy o charakterze czynnościowym nie podlegają leczeniu operacyjnemu. Jednak kiedy nastąpi skręt guza, pęknięcie, krwawienie, uwięźnięcie zabieg chirurgiczny może okazać się konieczny. Guzy nowotworowe wycina się operacyjnie. Polega ona na usunięciu zmiany, przy czym pozostawia się zdrową część jajnika, czyni się tak w przypadku nowotwora łagodnego. Można również usunąć przydatki,na których znajdują się guzy. W przypadku łagodnego nowotworu wskazane jest leczenie metodą laparoskopii. Gdy nowotwór jest złośliwy należy całkowicie usunąć narząd rodny razem z:

  • wyrostkiem robaczkowym

  • ogniskami przerzutowymi

  • węzłami chłonnymi

Tego rodzaju zabieg nazywany jest cytoredukcją chirurgiczną. Tylko w szczególnych przypadkach wykonuje się operację bez usunięcia narządów rodnych. Wkomponowane w leczenie jest też stosowanie chemioterapii (zazwyczaj dożylnej) i/lub radioterapii. Podczas chemioterapii nowotworu jajnika stosuje się takie leki jak taksany oraz platyny.

rak_jajnika

W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach specjalizacji ginekologii przyjmuje lek. med. Karolina Jakubiec-Wiśniewska. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja

Źródła zdjęć:

https://onkolmed.pl/rak-jajnika-kto-jest-najbardziej-narazony