Roponercze
Czym jest roponercze?
Roponercze występuje jako skutek uboczny wodonercza. Może powstać, gdy w miedniczce nerkowej w ciągu zakażenia mocz zacznie mieć postać ropną. Głównym powodem roponercza jest więc zakażenie stanu wodonercza. Często można zauważyć to schorzenie u osób chorujących na kamicę nerkową lub moczowodową albo i jedną i drugą. Roponercze może również towarzyszyć stanowi nowotworowemu, który tworzy się w układzie moczowym. Rzadko ale może się zdarzyć, że schorzenie to jest następstwem powikłań pooperacyjnych.
Roponercze – objawy
Do najczęstszych objawów roponercza należą:
– gorączka
– brak łaknienia
– wydzielina wydobywająca się z moczowodu
– złe samopoczucie, nasilające się osłabienie
– dolegliwości bólowe od słabych po bardzo nasilone
– powiększona nerka
Dzięki badaniu usg, które obrazuje układ moczowy, po ówczesnym zastosowaniu środka cieniującego można stwierdzić nieczynną nerkę, w której toczy się proces chorobowy.
Roponercze a wodonercze :
Tym, co wpływa na odróżnienie roponercza od wodonercza jest współwystępowaniem zapalenia w obrębie miąższu nerkowego w pierwszym z wyżej wymienionych schorzeń.
Taka postać rzeczy może prowadzić do doszczętnego uszkodzenia tego narządu. Przy wodonerczu mamy do czynienia z rozszerzeniem miedniczek i kielichów nerkowych oraz zanikiem tkanki nerkowej co jest bezpośrednim efektem nacisku zalegającego w nerce moczu. Mocz zalega ponieważ z różnych przyczyn (na przykład stanów zapalnych) ma utrudniony odpływ. Gdy dojdzie do zakażenia moczu, zarówno miedniczki jak i kielichy nerkowe wypełnia gęsta ropa. Tego rodzaju anomalia w moczu, dają o sobie znać w postaci znacznie większej liczby krwinek białych i bakterii w osadzie moczu.
Roponercze – jakie są przyczyny?
– obecność kamieni nerkowych lub guzów
– choroba AIDS
– stosowanie niektórych preparatów na przykład sterydów
– cukrzyca
– długotrwałe stosowanie antybiotyków
– osłabiony system odporności
Roponercze diagnostyka :
Aby dokonać rozpoznania roponercza należy wykonać badanie ultrasonograficzne i tomografię komputerową. Ponadto opieramy się na morfologii krwi i badaniu moczu.
Roponercze leczenie :
Roponercze zazwyczaj usuwa się operacyjnie z zastosowaniem dla ochrony środków bakteriobójczych. Często konieczne jest usunięcie nerki. Nieefektywne leczenie schorzenia skutkuje ropniami nerki i ogólnoustrojowym zakażeniem septycznym.
Roponercze zazwyczaj usuwa się operacyjnie z zastosowaniem dla ochrony środków bakteriobójczych. Często konieczne jest usunięcie nerki. Nieefektywne leczenie schorzenia skutkuje ropniami nerki i ogólnoustrojowym zakażeniem septycznym.
źródła zdjęć:
- https://urolog-warszawa.pl/wp-content/uploads/2019/02/objaw-goldflama-1.jpg
- http://www.przeglad-urologiczny.pl/img/image.pl/img/image.php?klasa=rycina&aid=3148&numer=9&w=360&h=270
- https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-iGsF-GoEZ-wdSb_leukocyty-w-moczu-co-oznaczaja-przyczyny-leukocyturii-664×442-nocrop.jpg