Somatopauza - niedobór hormonu wzrostu
Somatopauza to schorzenie wywołane przez niedobór hormonu wzrostu. Stopniowe zmniejszanie produkcji hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową to pierwszy i najczęstszy objaw starzenia się. Hormon ten zwany jest somatotropiną (GH). Odgrywa on bardzo ważną rolę w organizmie. Działanie tego hormonu na organizm jest bardzo szerokie. Między innymi są to: Stymulacja rozrostu mięśni, oraz czynności układu odpornościowego. Zwiększenie syntezy białek. Pobudzanie przekształcania tarczycowej tyroksyny do bardziej aktywnej trójjodotyroniny. Ppobudzanie mineralizacji kości (m.in. na skutek zwiększenia zatrzymywania wapnia w organizmie). Wzrost poziomu glukozy we krwi. Stymulowanie lipolizy (rozkładu związków tłuszczowych).
Somatotropina produkowana jest przez przysadkę mózgową szczególnie w wieku dziecięcym. Najwięcej hormonu wzrostu znajduje się we krwi podczas nocy – szczyt uwalniania zachodzi około godziny po zapadnięciu w sen. Zaburzenie jego wydzielania może wpłynąć na wzrost dorastającego dziecka ale również na wiele komplikacji zdrowotnych w wieku dorosłym i starszym. Zarówno nadmiar jak i niedobór tego hormonu, czyli każde odstępstwo od normy niesie ze sobą konsekwencje.
Somatopauza objawy:
- obniżenie wzrostu u dorastających dzieci, oraz obniżenie gęstości mineralnej tkanki kostnej
- zmniejszenie wielkości i kurczliwości serca
- zmęczenie, obniżenie sprawność fizyczna
- stany depresyjne, spadek libido
- nadmierne rozrastanie tkanki tłuszczowej, głównie w obrębie jamy brzusznej
- zwiększenie stężenie lipidów oraz wzmożenie procesów miażdżycowych
Somatopauza leczenie:
Brak hormonu należy wyrównywać jego suplementacją. Cena leczenia jest jednak droga, a samo leczenie nie zawsze skuteczne. Często objawy choroby wracają po odstawieniu GH. Pacjentom zaleca się stosowanie hormonu, które uzyskuje się metodą rekombinacji genetycznej. Leczenie jest bardzo długie i uciążliwe. Efektem leczenia może być: zmniejszenie cholesterolu, odbudowa kości, masy mięśniowej, zwiększenie sprawności fizycznej, wyrównanie poziomu glukozy, zmniejszenie niepokoju, objawów depresji, poprawienie pamięci.
Źródła zdjęć:
http://www.interklasa.pl/portal/index/strony?mainSP=subjectpages&mainSRV=biologia&methid=311973&page=subpage&article_id=325084&page_id=23898