Paź
5
5 października, 2018 Blog

Taping to plastrowanie rehabilitacyjne. To wykorzystanie specjalnych plastrów (miękkich, półsztywnych i sztywnych) do celów rehabilitacyjnych. Jedna z odmian plastrowania -plastrowanie dynamiczne (kinesiotaping). Jest stosowany w celu złagodzenia bólu, a także aby zapobiec kontuzjom. Polega na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi, kolorowymi plastrami. Plastrowanie dynamiczne może okazać się także pomocne przy łagodzeniu bólu kręgosłupa, może też poprawić krążenie, czy uchronić przed skurczami łydek.

Kinesiotaping to metoda, która została opisana przez japońskiego doktora Kenzo Kase na początku 70 lat ubiegłego wieku. Popularność zyskała w latach 90. Plastry wyprodukowane są z bawełny i kleju akrylowego. Mają one właściwości skóry, to znaczy mają grubość i ciężar zbliżony do niej i podobnie jak skóra są dość rozciągliwe. Dużą zaletą jest to, że przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Plastry te można nosić od kilku dni do kilku tygodni lub do momentu kiedy plaster sam się odklei.

Plastrowanie dynamiczne -wskazania:

Jeżeli zastosujemy taśmę, delikatnie uniesie ona skórę, zwiększając w ten sposób przestrzeń jaka tworzy się między taśmą a mięśniami-ten rezultat należy do głównych efektów kinesiotapingu. Odpowiednio naklejony plaster ma wpływ na odczuwanie bólu. Dzieje się tak ponieważ plaster działa poprzez redukcję napięcia na receptory skóry.

Jednym ze wskazań do kinesiotapingu jest :

1. ból

-reumatyczny

-pourazowy (będący rezultatem kontuzji lub wypadku)

-kręgosłupa (zespoły bólowe kręgosłupa)-plastry stosuje się nie tylko na ból kręgosłupa, lecz mogą być także przydatne do łagodzenia takich objawów jak: ograniczenie zakresu ruchu, ostry promieniujący do kończyn ból, uczucie zablokowania w kręgosłupie, a nawet zawroty głowy

-po operacjach- zaletą kinesiotapingu jest to, że może on zmniejszyć nawet anormalny ostry ból pooperacyjny. Jego działanie jest tak skuteczne, że nie trzeba stosować leków przeciwbólowych.

2. zapobieganie kontuzjom- plastry wykazują działanie ułatwiające przemieszczanie się mięśni względem powięzi i stabilizują stawy, co jest pomocne w trakcie treningu.

3. nadwyrężone i zbyt napięte mięśnie- plastry wspomagając pracę mięśni i przejmują ich funkcję, rozluźniają napięte i nadwyrężone mięśnie, odciążają je normalizują ich napięcie.

4. problemy z krążeniem- plastry mają działanie takie jak drenaż limfatyczny i dają podobne efekty. Plastrowanie polecane jest dla kobiet po mastektomii lub osobom, które mają problemy z opuchnię tymi nogami (np. kobietom w ciąży)

5. skurcze- plastrowanie może pomóc osobom, które zmagają się ze skurczami w nocy (np. łydki).

6. rozstępy -pomoże kobietom w ciąży nie tylko się zrelaksować ale też pozbyć się niechcianego mankamentu

7. zmarszczki- według twórcy kinesiotapingu doktora Kenzo Kase taśma wykazuje właściwości zapobiegające zmarszczkom. Codzienne nakładanie jej na noc pomaga, jak twierdzi autor tej metody, na zmarszczki, cienie pod oczami, zmiany skórne.

taping

W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego przyjmuje wykwalifikowany masażysta oraz fizjoterapeuta. W celu zarejestrowania się (również do innych specjalistów) mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja

W celu zapoznania się z ofertą masażu zapraszamy do zakładki https://bjmedical.pl/masaz/

Źródła zdjęć:

http://www.veronique.pl/kinesiotaping-plastrowanie-dynamiczne-skuteczna-walka-z-kontuzjami/