Paź
6
6 października, 2017 Blog

Tarczyca 

niewielki, niezbędny do życia organ znajdujący się w przednio-dolnej części szyi. Odpowiada za gospodarkę hormonalną dlatego jest bardzo ważnym elementem naszego organizmu. Głównym zadaniem tarczycy jest produkowanie oraz magazynowanie hormonów TSH, T3(trijodotyronina), T4(tyroksyna), które z krwią są rozprowadzane po całym organizmie i wykorzystywane niemal przez każdą komórkę. Hormony te nasilają metabolizm (aktywność życiową). Tarczyca składa się dwóch płatów i łączącej ich cieśni.

umiejscowieni_ tarczycy_w_ciele_człowieka

Choroby tarczycy:

Niedoczynność tarczycy jest to niedostateczne wydzielanie hormonów przez tarczycę.

Przyczyn niedoczynności tarczycy może być wiele. Są to m.in. usunięcie gruczołu, niedobór jodu, wrodzone zaburzenia, skutek choroby przysadki mózgowej, działanie niektórych leków.

Charakterystyka niedoczynności: wysuszenie skóry (zwłaszcza na łokciach i kolanach), obrzęki, wzrost masy ciała, zaparcia, osłabienie. Mogą pojawić się objawy depresji, a także pogorszenie sprawności intelektualnej. U osób u których występują choroby układu sercowo-naczyniowego nasilenie objawów niewydolności krążenia.

Leczenie niedoczynności nie jest uciążliwe – polega na zażywaniu hormonów tarczycy lub preparatów jodu jeżeli przyczyną choroby jest niedobór jodu.

Nadczynność tarczycy to sytuacja w której dochodzi do nadmiernego wydzielania hormonów przez tarczycę.

Przyczyny: guzki tarczycy, zapalenie tarczycy, spożywanie nadmiernej ilości jodu np. w suplementach, choroba GravesaBasedowa (choroba o podłożu autoimmunologicznym, w której własne przeciwciała pobudzają tarczycę do produkcji hormonów).

Objawy: przerost gruczołu, któremu towarzyszy wytrzeszcz gałek ocznych, uczucie wzmożonego kołatania serca, spadek wagi ciała, drżenie rąk, zwiększona potliwość, gorsza kondycja włosów i paznokci.

Leczenie nadczynności to m.in. leczenie farmakologiczne. Pacjentowi podaje się leki zmniejszające produkcję hormonu tarczycowego. U niektórych pacjentów stosuje się leczenie operacyjne polegające na usunięciu części (lub całości) gruczołu tarczycowego. Można również zastosować terapię radio jodem, polegającą na podaniu substancji radioaktywnej hamującej wydzielanie hormonu tarczycy.

Diagnostyka chorób tarczycy jest bardzo ważna. Polega głównie na:

-rozmowie z lekarzem,

-badaniu fizykalnym

-badaniu laboratoryjnym ( z krwi)

-badaniu obrazowym (USG)

-ewentualnej biopsji

USG tarczycy:

Jest bardzo prostym, szybkim i bezbolesnym badaniem. Pozwala określić rozmiar, kształt, położenie gruczołu. Również pomaga stwierdzić, czy są obecne guzki, torbiele lub inne zmiany tarczycowe. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej.

usg_tarczycy

BIOPSJA tarczycy:

Polega na nakłuciu guzka lub zmiany w tarczycy (pod kontrolą USG) i pobraniu materiału do badania. Igła używana do biopsji jest bardzo cienka (ma ok 0,4mm). Badanie nie jest bolesne, aczkolwiek można odczuwać lekki dyskomfort.

Źródła zdjęć:
http://www.mp.pl/pacjent/choroby/78406,niedoczynnosc-tarczycy
http://wizaz.pl/Kobieta/Jak-rozpoznac-zaburzenia-pracy-tarczycy