Lip
20
20 lipca, 2018 Blog

Torbiel jajnika – mówimy o tym wtedy gdy w obrębie jajnika powstaje niepożądana przestrzeń odgraniczona od prawidłowej tkanki ścianą. Może mieć postać łagodną np. przetrwały pęcherzyk Graafa lub złośliwą czyli rak jajnika.

Torbiel wygląda jak balonik wypełniony płynem lub zgrubiałą tkanką. Może się pojawiać w jednym jajniku albo w dwóch naraz. Zazwyczaj torbiel ma wielkość orzecha a zdarza się, że dochodzi do wielkości pomarańczy. Torbiel może zająć pozycję wewnątrz jajnika, w jego ścianie lub na zewnątrz (wtedy są połączone z jajnikiem cienką szypułą).

Torbiel jest zazwyczaj wykrywana na drodze kontrolnego badania USG ponieważ zwykle nie daje żadnych przykrych dolegliwości. Powstaje najczęściej na skutek zaburzeń hormonalnych.

torbiel_jajnika

Torbiel jajnika objawy:

Torbiel jajnika najczęściej występuje bezobjawowo. O torbielach jajnika kobieta może dowiedzieć się przypadkowo podczas rutynowych badań ginekologicznych lub USG dopochwowego chociaż zgłosiła się by je wykonać z zupełnie innych powodów.

Głównymi objawami, które można zauważyć w wypadku tej choroby są: pobolewanie, kłucie, wrażenie pełności, opuchnięcia brzucha, uczucie ciągnięcia w podbrzuszu. Symptomy te jednak nie są często spotykane i na ich podstawie można jedynie podejrzewać chorobę.

Gdy torbiel jest duża mogą pojawiać się parcie na pęcherz i objawy gastryczne takie jak wzdęcia, czy zaparcia. Dzieje się tak dlatego, że większa torbiel może uciskać okoliczne narządy. W wypadku pęknięcia cysty występuje nagły ostry ból, niekiedy nudności, gorączka, wymioty. Kiedy towarzyszy temu ostry ból może świadczyć o skręceniu torbieli na szypułce. Torbiele jajnika najczęściej pojawiają się w okresie rozrodczym. Nie jest to jednak regułą to znaczy torbiele mogą występować w każdym okresie życia kobiety.

W większości wypadków wiążą się z pracą jajników. Kiedy pęcherzyk Graffa osiąga średnicę 2,5- 2,8 centymetrów(dzieje się tak tuż przed owulacją, to znaczy przed uwolnieniem komórki jajowej); wówczas pęka i przekształca się w tzw. ciałko żółte; zanika ono gdy nie dojdzie do ciąży. W przypadku, gdy pęcherzyk nie pęka tworzy się torbiel. Można zdiagnozować jej istnienie, gdy osiągnie rozmiar powyżej 3 centymetrów. Taki rodzaj torbieli zalicza się do torbieli czynnościowych. Nie zdiagnozowano przypadku występowania ich przed pokwitaniem i po przekwitaniu. Należą do najbardziej powszechnie wykrywanych.

Nie mają tendencji do zmieniania się w nowotwór złośliwy. Ryzyko wystąpienia raka jajnika rośnie gdy kobieta ma więcej niż 45 lat, dlatego powinno się wówczas wykonywać USG dopochwowe co 1-2 lata zgodnie z zaleceniami lekarza. Kiedy kobieta zauważy nagłe powiększenie się obwodu brzucha powinna niezwłocznie udać się do lekarza ponieważ może to świadczyć o istnieniu torbieli nowotworowej.

Torbiel jajnika rodzaje:

Torbiele proste to takie, które mają budowę ścian gładką i cienką, nie ma w nich wewnętrznych struktur, są wypełnione płynem. Są to zmiany łagodne. Mogą one mieć rodzaj czynnościowy lub endometrialny. Torbiele endometrialne występują u kobiet chorych na endometriozę. Są wypełnione zbrązowiałą, gęstą krwią. Torbiele złożone składają się z grubych ścian, przegrody i innych wewnętrznych struktur. Zazwyczaj są niegroźne ale niektóre z nich mogą być rakiem jajnika. Dlatego też trzeba wykonać badanie marker raka jajnika CA 125, oprócz tego klasycznie robi się USG dopochwowe. Zdarza się także, że w życiu płodowym utworzą się torbiele skórzaste tzw. potworniaki, które rosną w ciągu całego życia. Rosną z listków zarodkowych, które potem różnicują się w różne tkanki. W środku tych torbieli mogą znajdować się zęby, włosy, łój. Są to zmiany niezłośliwe.

 Kiedy usuwa się torbiele:

Torbiele skórzaste i endometrialne usuwa się metodą laparoskopową. Torbiele czynnościowe natomiast trzeba poddać stałej obserwacji, gdy się powiększają konieczna jest zabieg chirurgiczny ponieważ mogą pękać lub powodować dolegliwości. Konieczne jest usuwanie torbieli złożonych ponieważ nasilają one ryzyko raka jajnika. W ich przypadku wybiera się operację klasyczną (otwarcie powłok brzusznych) umożliwiającą dokładne obejrzenie jajnika i okolicznych tkanek. Potrzebna jest błyskawiczna konsultacja chirurgiczna gdy dojdzie do:

  • skręcenia torbieli- jego następstwem może być zaciśnięcie naczyń krwionośnych, zatrzymanie dopływu krwi do jajnika i rozwój martwicy.

  • Pęknięcie dużej torbieli- jego skutkiem może być wewnętrzne krwawienie.

 

torbiel_jajnika

Specjalizacją, która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest ginekologia. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Karolina Jakubiec-Wiśniewska. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja

Źródła zdjęć:

https://akademiawitalnosci.pl/naturalne-rozwiazanie-problemu-torbieli-jajnikow-historia-edyty/

http://nextews.com/8e9c116e/