Gru
15
15 grudnia, 2017 Blog

1. Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty charakteryzuje się wykwitem rumieniowym, w postaci grudek i krostek. Ten rodzaj zapalenia skóry dotyka najczęściej osób w wieku dojrzałym. U podstaw trądziku różowatego leży łojotok oraz zaburzenia naczyniowe. W toku choroby objawy, mogą się czasami nasilać lub zanikać. Trądzik różowaty zazwyczaj występuje na policzkach, brodzie, nosie. W niektórych wypadkach może pojawiać się na dekolcie, skórze głowy.

wykwit rumieniowy na policzku

2.Przyczyny trądziku różowatego

Trądzik różowaty częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. W razie wystąpienia u mężczyzn charakteryzuje się on zaostrzeniem objawów. Dużą rolę grają tu skłonności genetyczne. Z chorobą tą wiążą się zaburzenia endokrynologiczne. Częściej występuje on u osób z tendencjami do alergii oraz u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Do czynników wiążących się z przyczyną występowania mogą należeć problemy żołądkowe oraz nieregularne wypróżnienia. Jednymi z aspektów, które mogą wpłynąć na rozwój choroby są gatunki roztocza, nużeńce i drożdżaki. Do wystąpienia ostrzejszych objawów przyczynia się także alkohol, picie kawy, korzystanie z sauny, stresujący tryb życia, ostre i pikantne przyprawy, wysiłek fizyczny.

Objawy trądziku różowatego mogą się również powiększyć po zastosowaniu na skórze różnych środków chemicznych i kosmetycznych. Drażniąco na skórę mogą działać środki zawierające alkohol, na przykład niektóre mydła, wody po goleniu. W podobny sposób działają silne detergenty. Wywołać podrażnienia na skórze mogą również leki rozszerzające naczynia krwionośne.

Za jedną z najbardziej złożonych przyczyn trądziku różowatego powszechnie przyjęto zaburzenia naczynioworuchowe, które powiązane są z wrażliwym odbiorem bodźców zewnętrznych przez układ nerwowy. Do bodźców tych należą:

 • stres

 • promieniowanie UV

 • nieprawidłowa dieta

 • wysoka temperatura

 • nieodpowiednie kosmetyki

 • niesprzyjające warunki atmosferyczne

Zaburzenia naczynioworuchowe najczęściej utożsamiane są z nadpobudliwością układu nerwowego. Stąd predyspozycja do łatwego czerwienienia się. Hipotezie tej nadano nazwę naczynioworuchowej.

 

Trądzik różowaty- odczyny alergiczne

Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na wagę układu odpornościowego w przebiegu trądziku różowatego. Zauważono zwiększone wydzielanie histaminy w obszarze poddanym występowaniu choroby. Histamina gra główną rolę w pośredniczeniu procesów zapalnych, o naczelnym znaczeniu w reakcjach odpowiedzi natychmiastowej na alergeny. Po zadziałaniu antygenu i immunoglobuliny, uwalniana jest do krwiobiegu, w wyniku reakcji immunologicznej. Inaczej mówiąc w wyniku kontaktu człowieka z bodźcem nieznanym dla organizmu (alergenem) dochodzi do ciągu niewłaściwych reakcji z układu immunologicznego, czego następstwem jest uszkodzenie własnych tkanek.

3. Czym się objawia trądzik różowaty?

 • Plamami i wypryskami trądzikowymi, pojawiającymi się w postaci krost i wyprysków

 • trwałymi zaczerwieniami, które są podobne do wciąż utrzymującego się poparzenia

  słonecznego

 • rumienieniem się twarzy

 • widocznymi na twarzy naczyńkami

trądzik różowaty na policzku

4. Jak leczyć trądzik różowaty?

Sposób leczenia trądziku różowatego należy dobrać do osobistego przebiegu choroby. W przypadku tej choroby leczenie najskuteczniejsze jest w okresie pojawiania się pierwszych symptomów. Bardzo duże znaczenie w leczeniu ma zapobieganie, które czasem pozwala uniknąć utrwalenia zmian skórnych. W profilaktyce należy unikać bodźców nasilających objawy: spożywania alkoholu i ostrych potraw, a także długotrwałego przebywania na wietrze oraz wysokich i niskich temperatur. Ponadto należy używać odpowiednich kosmetyków to znaczy tych, które są przeznaczone do skóry wrażliwej (bez alkoholu). Powinno się także odpowiednio zabezpieczać przed światłem słonecznym stosując kosmetyki z filtrem UV oraz unikać częstego mycia skóry. W leczeniu trądziku różowatego pomaga stosowanie kremów z antybiotykami takimi jak: metronidazol, tetracyklina, erytromycyna lub preparaty zwalczające roztocza czy drożdżaki. Podaje się też doustnie antybiotyki (doksycyklinę, metronidazol, tetracyklinę).

źródła zdjęć:
http://agklinik.com/zabiegi/medycyna-estetyczna/rhinophyma-przerost-nosa-guzowatosc-nosa-tradzik-rozowaty/
https://pl.depositphotos.com/60338433/stock-illustration-couperose.html