Paź
17
17 października, 2018 Blog

Tyłozgięcie macicy to różnica w położeniu macicy w obrębie miednicy. Obecnie uważa się odmienne od typowego położenia macicy za normę. Nie twierdzi się raczej, że to patologia. Można się tylko zastanawiać, czy zjawisko to nie powoduje komplikacji przy porodzie. Stan ten występuje rzadziej od przodozgięcia i (jak wyżej wspomniano) nie zalicz się go do jednostek chorobowych. Jeśli chodzi o tyłozgięcie macicy jej trzon jest skierowany ku tyłowi (jest on zgięty w kierunku kręgosłupa).

Macica występuje w obrębie tzw. miednicy mniejszej i należy do podstawowych narządów żeńskiego układu rozrodczego. Macica składa się z trzech głównych części: szyjki macicy, trzonu macicy oraz dna macicy. Charakterystyczne dla większości kobiet jest wygięcie macicy do przodu (trzon macicy jest skierowany w kierunku pęcherza moczowego). Odwrotną sytuację nazywamy tyłozgięciem macicy.

Tyłozgięcie macicy – przyczyny

Tyłozgięcie macicy jest raczej przypadłością wrodzoną, która dotyczy budowy dróg rodnych danej pacjentki. W trakcie życia kobiety zdarzają się jednak zjawiska, z którymi może być związane tyłozgięcie macicy. Należą do nich:

-stany zapalne miednicy mniejszej

-endometrioza

-urodzenie dziecka (tyłozgięcie macicy może pojawić się po ciąży)

-mięśniaki macicy

-obecność zrostów w miednicy mniejszej (są one następstwem przebycia jakichś zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej)

Tyłozgięcie macicy – objawy

W większości przypadków tyłozgięcie macicy przebiega bezobjawowo, dlatego też dolegliwość ta nia jest zaliczana do jednostek chorobowych. Są jednak sytuacje, gdy dochodzi do pewnych kłopotów, które wiążą się z tyłozgięciem macicy. Mogą to być:

-dolegliwości bólowe podczas miesiączki

-dyspareunia (ból doznawany podczas stosunków płciowych)

-bóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa

-zwiększona obfitość krwawień miesiączkowych

Przyczyną wyżej wymienionych problemów są stany, które współwystępują z nietypowym położeniem macicy. Jak widzimy samo tyłozgięcie macicy nie prowadzi do wyżej wspomnianych konsekwencji.

Tyłozgięcie macicy – diagnostyka

Istnieją dwa sposoby rozpoznania tyłozgięcia macicy: można zgłosić się do lekarza ginekologa i wykonać standardowe badania ginekologiczne lub przeprowadzić badanie USG.

Tyłozgięcie macicy – leczenie

Ponieważ tyłozgięcie macicy nie prowadzi do żadnych konsekwencji dla zdrowia, nie podlega leczeniu. Nie należy jednak wykluczać jednostek, w wyniku których może dojść do tyłozgięcia macicy. Gdy pacjent cierpi na endometriozę, mięśniaki macicy czy zapalenie narządów miednicy powinno zostać u niego wdrożone leczenie. Zaniedbanie leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji takich jak niepłodność.

Tyłozgięcie macicy – wpływ na zapłodnienie, ciążę i poród

Kobiety z tyłozgięciem macicy czasami zastanawiają się czy mogą zajść w ciążę i potem prawidłowo ją donosić. Najczęściej jednak ich obawy są zbyteczne ponieważ tyłozgięcie nie jest chorobą i zazwyczaj nie wywołuje powikłań położniczych. Mogą wystąpić utrudnienia w zapłodnieniu u kobiet z tyłozgięciem macicy, jednak nie jest ono niemożliwe.

Przez odmienne położenie macicy, wędrówka plemników przez kobiece drogi rodne może się wydłużać, co może utrudnić spotkanie się ich z komórką jajową. Z uwagi na tą trudność pacjentkom z tyłozgiętą macicą, które chcą zajść w ciążę, zaleca się przybieranie przy współżyciu konkretnych pozycji (np. pozycji kolankowo -łokciowej).

Pacjentki z tyłozgięciem macicy, które martwią się o przebieg ciąży, też należy uspokoić. Początkowo u ciężarnej kobiety z tyłozgięciem macicy może wystąpić ból w lędźwiowej części pleców związany z powiększaniem się macicy. Wkrótce jednak ból ustępuje. Należy dodać, że w czasie rozwoju dziecka, macica samoistnie się prostuje. Dzieje się tak około 12 tygodnia ciąży i spowodowane jest zarówno wzrostem dziecka jak i powiększaniem się samej macicy.

Czasami jednak u pacjentki rzeczywiście pojawia się problem z zajściem w ciążę wiąże się to jednak nie z położeniem samej macicy a z współistnieniem razem z tym stanem wspomnianych wyżej schorzeń ginekologicznych takich jak: zapalenie narządów miednicy mniejszej, czy endometriozy.

W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Karolina Jakubiec-Wiśniewska. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja