Wkładka wewnątrzmaciczna - metoda antykoncepcji
Wkładka wewnątrzmaciczna, potocznie zwana spiralą jest bardzo popularną metodą antykoncepcji.
Jest skuteczna przez wszystkie dni cyklu i w zależności od rodzaju może służyć od 2 do 5 lat (niekiedy nawet dłużej). Polecana jest paniom, które już rodziły i nie planują szybko dzieci, oraz tym, które nie mogą stosować antykoncepcji doustnej. Skuteczność wkładki mierzona wskaźnikiem Pearla utrzymuje się poniżej 1.
Wyróżniania się dwa rodzaje wkładek – uwalniające miedź oraz hormonalne.
Wkładka (zarówno miedziana jak i hormonalna) ma działanie mechaniczne – ramiona boczne (kształtem przypominające literę T) nie pozwalają na dotarcie plemników do jajowodów. Również wkładka powoduje bardzo delikatny odczyn zapalny, który nie sprzyja plemnikom. Co więcej, wkładka drażni ścianki macicy, a to z kolei zmienia konsystencję śluzu, co niekorzystnie wpływa ewentualną możliwość zapłodnienia.
Nadmienić należy że większość wkładek domacicznych zawiera składnik aktywny, zazwyczaj jest to miedź, ale niekiedy stosuje się również srebro czy cynk. Wkładki zawierające hormon działają poprzez uwalnianie progesteronu, który powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego, dzięki czemu staje się on nieprzepuszczalny dla plemników i utrudnia ich przedostanie się do jajowodów.
Przed podjęciem decyzji o założeniu wkładki, należy zapoznać się z przeciwwskazaniami oraz zaletami i wadami tej formy antykoncepcji oraz udać się na konsultację do ginekologa w celu uzyskania pełnego zakresu informacji.
Przeciwwskazania do założenia wkładki:
1.Ciąża lub jej podejrzenie
2.Wady w budowie macicy, choroby macicy(np.mięśniaki)
3.Anemia,niski poziom hemoglobiny
4.Uczulenie na miedź
5.Nie zaleca się pacjentkom z naturalną skłonnością do poronień
Zalety stosowania wkładki:(m.in)
1.Bardzo skuteczna, przeznaczona do długotrwałego stosowania i odwracalna metoda antykoncepcji
2.Możliwa do stosowania przez kobiety karmiące piersią
3.Wygoda(nie trzeba pamiętać o codziennym stosowaniu zabezpieczenia przed ciążą)
Wady stosowania wkładki:(m.in)
1.Ryzyko wypadnięcia wkładki lub jej przemieszczenia
2.Możliwe obfitsze krwawienia podczas miesiączki(jak również możliwe nasilenie bólu w czasie menstruacji)
3.Częstsze infekcje i stany zapalne dróg rodnych
Założenie wkładki musi poprzedzać rozmowa z lekarzem ginekologiem, wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań i badanie ginekologiczne(również usg).
Wkładkę zakłada się w ostatnim dniu krwawienia miesiączkowego(w tym czasie wejście do pochwy jest stosunkowo szerokie, a ponadto drogi rodne są bardziej odporne na zakażenia) poprzez umieszczenie jej w jamie macicy za pomocą specjalnego aplikatora.
Po umieszczeniu wkładki przycina się do odpowiedniej długości wystające w pochwie nitki (są one później dla kobiety wskazówką, że wkładka jest prawidłowo umiejscowiona.)
Na rynku pojawiło się wiele wkładek wewnątrzmacicznych. Do jednych z najlepszych zalicza się wkładkę hormonalną Mirenę oraz bez dodatku hormonu UT 380.
Źródła zdjęć:
T. Opala T. Olejniczak http://slideplayer.pl/slide/432440/1/
http://sklep.meringer.pl/
https://ktomalek.pl
https://www.ginekolog.net.pl