Cze
15
15 czerwca, 2018 Blog

Zapalenie jajników zwane inaczej zapaleniem przydatków pojawia się gdy dojdzie do infekcji w jajowodzie, wtedy objawy zapalenia obejmują także jajnik. Prawidłowym usytuowaniem jajników i jajowodu jest miednica mniejsza, są one położone symetrycznie po prawej i lewej stronie macicy. Objawy choroby obejmują także jajnik gdyż jajowód i jajnik znajdują się obok siebie, niemal się ze sobą stykając. Zapalenie jajników dotyka najczęściej kobiety w grupie wiekowej między 15 a 30 rokiem życia.

Przyczyny zapalenia jajników:

Do zapalenia jajników dochodzi na skutek zakażenia bakteriami beztlenowymi i tlenowymi należą do nich: paciorkowce, chlamydie, gronkowce, dwoinki rzeżączki. Dostają się one do przydatków na drodze wstępującej i zstępującej. W 90% jest to droga wstępująca. Drobnoustroje przemieszczają się do przydatków przez pochwę i macicę. Zakażenie następuje gdy kanał szyjki macicy jest rozwarty. Sytuacja taka jest możliwa:

  • po poronieniu

  • w czasie miesiączki

  • po porodzie

  • po różnych zabiegach ginekologicznych

  • po wyłyżeczkowaniu macicy

  • tuż po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej

Tylko w 10% przypadków bakterie przedostają się do przydatków drogą zstępującą. Istniejące w organizmie stany zapalne np. w wyrostku robaczkowym, w zębach, migdałkach powodują rozprzestrzenianie się drobnoustrojów wraz z krwią.

Zapalenie jajników objawy:

W zależności od patogenu symptomy zapalenia przydatków pojawiają się po kilku dniach do tygodnia od zakażenia. Głównym objawem schorzenia jest nagły skurczowy ból po obu stronach podbrzusza, który nasila się podczas stosunku. Czasami ból rozchodzi się do pachwin i ud. Współwystępuje z gorączką, osłabieniem lub stanem podgorączkowym. Niekiedy bólowi towarzyszą wymioty, nudności (wiąże się to z podrażnieniem otrzewnej), biegunki, objawy te mogą być mylące, ponieważ, kiedy są połączone z bólem brzucha, wiążą się bardziej z układem pokarmowym niż rozrodczym. Doprowadzić do rozpoznania można jedynie po wykonaniu badania ginekologicznego. Badanie to jest bolesne ponieważ polega na dotknięciu szyjki macicy, co jest bardzo niekomfortowe dla pacjenta.

Zapalenie jajników leczenie:

W przypadku zapalenia jajników stosuje się antybiotyki o szerokim zakresie działania, które mają na celu pokonanie wielu typów bakterii. Dozwolona jest także terapia skojarzona, łącząca dawkę kilku leków. W tym samym czasie stosuje się preparaty doustne i dopochwowe. Terapia trwa około 7-10 dni. Podczas leczenia stosuje się także niesterydowe leki przeciwzapalne o działaniu przeciwbólowym (np. z paracetamolem, ibuprofenem). Zaleca się ścisłe przestrzeganie wskazówek lekarza aby wzmocnić organizm i doprowadzić do całkowitego pokonania infekcji. Lekarz może polecić pacjentowi aby poleżał kilka dni w łóżku pod ciepłą kołdrą i unikał wysiłku fizycznego a także aby powstrzymał się od współżycia płciowego do następnej miesiączki a przynajmniej do końca kuracji. Wskazane jest aby po skończonej terapii sprawdzić stan zdrowia udając się na wizytę kontrolną do lekarza.

zapalenie_jajników

zapalenie_jajników

 

Specjalizacją, która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest ginekologia. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Karolina Jakubiec-Wiśniewska. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja

Źródła zdjęć:

http://slideplayer.pl/slide/432418/

https://krokdozdrowia.com/zapalenie-narzadow-miednicy-mniejszej-symptomy/