Gru
22
22 grudnia, 2017 Blog

Zawał jest to martwica narządu lub tkanki wywołana niedokrwieniem. W zależności od miejsca niedokrwienia, wyróżnia się zawał serca, płuca lub tkanki mózgowej (czyli tzw. udar niedokrwienny mózgu).

Zawał serca to innymi słowy martwica mięśnia sercowego. Dochodzi do niej w momencie gdy nastąpi znaczne zwężenie lub zamknięcie tętnicy wieńcowej. Wówczas mięsień sercowy zostaje częściowo lub całkowicie pozbawiony życiodajnych składników.

Tętnice wieńcowe to kilka tętnic zaopatrujących mięsień sercowy w krew, oraz składniki, które są niezbędne dla jego przeżycia i prawidłowego działania.

Początkowo w wyniku niedokrwienia komórki mięśnia sercowego (zwane kardiomiocyty) przestają się prawidłowo kurczyć, a następnie się rozpadają. W skutek tego znajdujące się w nich substancje przedostają się do krwi. Następnie są wykrywane we krwi pacjenta z zawałem serca.

zawał_serca

Zawał serca najczęściej zaczyna się od bólu w klatce piersiowej. Początkowo może to być tylko lekki dyskomfort ale z czasem narastający ból i kłucie. Ból pojawia się nie tylko w klatce piersiowej. Nie ma charakteru punktowego ale najczęściej jest to tzw ból “rozlany”. Oznacza to, że umiejscawia się nie tylko w okolicy mostka ale również w barkach, łopatkach, ramionach, plecach nawet w nadbrzuszu.

ból_wieńcowy

Pojawiają się też kłopoty z oddychaniem (oddech jest urywany i płytki). Czasami występują mdłości i wymioty. Oraz uczucie niepokoju a nawet duży strach (np strach przed śmiercią). Towarzyszą temu obfite zimne poty i zawroty głowy.

Inne objawy zawału serca to np: biegunka, uczucie drętwienia, nieuzasadnione swędzenie.

Przyczyny wystąpienia zawału serca to głównie:

– zła dieta skutkiem której jest otyłość (cząstki złego cholesterolu odkładają się w ścianach naczyń krwionośnych w postaci blaszki miażdżycowej. Z czasem dochodzi do bardzo dużego zwężenia a nawet zamknięcia naczynia i następują utrudniony przepływ krwi)
– palenie papierosów (substancje zawarte w dymie nikotynowym zwiększają krzepliwość krwi, skłonność płytek krwi do sklejania się, przyspieszają proces miażdżycowy)

– nadużywanie alkoholu

– nadciśnienie tętnicze

– wysoki poziom cholesteroli i trójglicerydów

– stres, przepracowanie

– wysoki poziom cukru we krwi

– brak aktywności fizycznej

– dziedziczność

Gdy dojdzie do zawału należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia. Niezwykle ważny jest czas, jaki upływa od wystąpienia bólu w klatce piersiowej (sugerujący epizod zawału) do rozpoczęcia leczenia. Najlepsze rokowanie dotyczy pacjentów, u których leczenie rozpoczęto w ciągu pierwszej godziny od wystąpienia objawów. Jest to tzw. złota godzina. Po około 3-6 godzinach nie da się już odratować obumarłych w skutek niedokrwienia komórek mięśnia sercowego.

Po przebytym zawale ważne są regularne wizyty u kardiologa.

W celu rozpoznania zawału należy wykonać następujące badania:

badanie krwi, EKG, zdjęcie RTG, koronarografia, echokardiografia 

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału ważne jest:

przeprowadzenie badania genetycznego, odpowiednie postępowanie w chorobie niedokrwiennej serca, leczenie nadciśnienia tętniczego, rzucenie palenia, aktywność fizyczna, odpowiednia dieta.

 Źródła zdjęć:

http://www.aterotromboza.org.pl/zawal/skad-sie-bierze-zawal-serca,2133.html#.WjkmiDeDPcs

https://chorobawiencowa.mp.pl/zawal/62035,zawal-serca

http://www.dbajoserce.pl/index.php/1297/choroba-wiencowa-rosnacy-problem-wspolczesnej-kardiologii.html