Sie
10
10 sierpnia, 2018 Blog

Nawiązując do wcześniejszego artykułu na temat wad zgryzu -> https://bjmedical.pl/wady-zgryzu-problem-estetyczny/

We wcześniejszym artykule zajęliśmy się już tematem tyłozgryzu. W celu zapoznania się z tą wadą zapraszamy do -> https://bjmedical.pl/tylozgryz/

pragniemy szerzej zająć się tym zagadnieniem. Dzisiejszy temat dotyczy wady zwanej “zgryz otwarty”. W kolejnych artykułach poruszymy tematykę innych rodzajów wad zgryzu.

Zapraszamy do lektury.

Zgryz otwarty to wada złożona, która objawia się niedostatecznym zachodzeniem na siebie zębów siecznych. Powstaje przestrzeń między górnymi zębami a dolnymi ponieważ nie stykają się one ze sobą. Prawidłowy zgryz polega na takim ustawieniu górnej linii zębów względem dolnej by miały ze sobą styczność i zajmowały prawidłową pozycję podczas jedzenia i mówienia. Zgryz otwarty, jak każda wada wymaga ingerencji lekarza aby nie doszło do powstania deformacji twarzy czy nieestetycznego uśmiechu. Zgryz otwarty może być rozpoznany już w fazie zębów mlecznych.

Przyczyny zgryzu otwartego:

Zgryz otwarty można zauważyć już na etapie zębów mlecznych, co daje większą szansę na skuteczność leczenia. Wada uwarunkowana jest czynnikami genetycznymi. Dzieci zazwyczaj dziedziczą po rodzicach podłużną twarz (tzw. zespół twarzy długiej), nadmierne eksponowanie zębów czy po prostu zgryz otwarty. Zgryz otwarty może być spowodowany także czynnikami środowiskowymi.

Do czynników tych należą między innymi: nieodpowiednie nawyki dziecka takie jak ssanie palca lub też niedrożność dróg oddechowych (np. na skutek przerośniętego trzeciego migdałka i częstych infekcji), wypychanie języka, czy niemowlęcy tryb przełykania (czubek języka znajduje się między zębami lub dziąsłami; język jest położony płasko podczas połykania; połykanie następuje przy lekko rozwartych szczękach). Stwierdza się, że rozpoznanie wady do 4. roku życia przy zlikwidowaniu czynnika sprawczego, może spowodować jej samoistne ustąpienie ale dziecko powinno być pod stałą kontrolą stomatologa i ortodonty.

Pierwszy raz należy udać się z dzieckiem do specjalisty, gdy dziecko ma 3,5 roku maksymalnie 4 lata. Pierwsze oznaki zgryzu otwartego u dziecka można zauważyć w wieku 5-6 lat, chociaż wada rozwija się bardzo wcześnie. Czynniki środowiskowe mogą wpłynąć na nasilenie wady genetycznej, dlatego ważna jest szybka diagnoza i podjęcie leczenia zgryzu.

Zgryz otwarty leczenie u dzieci:

Przy leczeniu zgryzu otwartego dużą rolę odgrywa wiek oraz stopień wady. Leczenie zgryzu otwartego należy do trudnych w przebiegu. W procesie leczenia najpierw (na wczesnym etapie) należy wyeliminować czynniki środowiskowe (tak wygląda korekta na etapie zębów mlecznych). W profilaktyce należy zwrócić uwagę na postępowanie zgodne ze wskazówkami lekarza, które mogą dotyczyć np. tego, aby pilnować by dziecko zmieniło nawyki (tzn. nie ssało palca, a jeśli nawyk ten występuje głównie w nocy, należy mechanicznie zablokować jego rękę np. piżamą). Wyeliminowanie złych nawyków dotyczy też okresu, gdy zęby mleczne zaczynają zmieniać się na stałe, a także na wczesnym etapie zębów stałych. Dodatkowo pomocne w leczeniu mogą okazać się aparaty zewnętrzne np. aparat headgear (tzw. wyciąg zewnętrzny), szyny i łuki podniebienne oraz językowe.

Zgryz otwarty-aparat

W leczeniu zgryzu otwartego można wprowadzić aparat ortodontyczny we wczesnej fazie kształtowania się wady lub w okresie poprzedzającym operację. Z uwagi na to, że zgryzowi otwartemu bardzo często towarzyszy wąska górna szczęka, którą należy poszerzyć; przed zabiegiem chirurgicznym często prowadzi się leczenie ortodontyczne. W tym celu używa się aparatów stałych lub ruchomych. Należy wziąć pod uwagę złą pracę języka, nawet wtedy,gdy wada zostanie częściowo skorygowana przez ortodontę. Wspomniana wyżej zła praca języka jest charakterystyczna dla zgryzu otwartego i pogłębia wadę zwłaszcza podczas mówienia, czy połykania, kiedy powoduje częściowe jej nawracanie.

Operacja na zgryz otwarty:

Najczęstszym sposobem korekty zgryzu otwartego u osób dorosłych są zabiegi chirurgiczne. Gdy wada jest zaawansowana tzn. można zauważyć nie tylko brak kontaktu zębów na odcinku przednim, bocznym lub na obu obszarach jednocześnie lecz także zaburzenia w mowie, funkcji języka, a także nawyk oddychania przez usta i niedomykające się wargi. Lekarz zaleca wówczas zabieg operacyjny tzw. osteotomię dwuszczękową, która jest wykonywana, gdy wada jest duża i zaawansowana. Zabieg przywraca harmonię twarzy, doprowadza do prawidłowego zgryzu poprzez cofnięcie żuchwy i wysunięcie szczęki dolnej.

Zgryz otwarty- leczenie wad zgryzu

Wady zgryzu należy leczyć by nie doprowadzić do ich ugruntowania. Gdy do tego dojdzie następstwem są wady wymowy i problemy z gryzieniem. Gdy wada ewoluuje uniemożliwia całkowicie gryzienie, co skutkuje problemami z przełykaniem i dalszymi nieprawidłowościami w organizmie. W przypadku dzieci leczenia nie powinno się rozpoczynać zbyt wcześnie ponieważ wprowadzenie aparatu może być bolesne, a także z uwagi na wiele ograniczeń, z którymi może wiązać się założenie aparatu. Najodpowiedniejszym czasem na leczenie aparatem ortodontycznym jest okres wzrostu dziecka, czyli w wypadku dziewczynek wiek 10-11 lat, a u chłopców 11-13 lat.

zgryz_otwarty

Specjalizacją, która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest ortodoncja. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Katarzyna Kosobucka oraz lek.med. Teresa Grabowska. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja

Źródła zdjęć:

http://medistica.pl/przewodniki/mozliwosci-leczenia-implantologicznego-3/