Wrz
29

EKG - elektrokardiografia podstawowe informacje

29 września, 2017 Blog

EKG – Elektrokardiografia

Elektrokardiografia, czyli EKG, jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna stosowana w ocenach pracy serca. Podczas tego zabiegu rejestruje się elektryczną czynność mięśnia sercowego. Aparat EKG utrwala impulsy elektryczne, które powstały w sercu i świadczą o jego pracy. Możliwe to jest dzięki elektrodom zamocowanym do klatki piersiowej badanej osoby. Sygnały z elektrod przetwarzane są przez urządzenie zwane elektrokardiografem, a następnie zapisywane na papierze milimetrowym lub wyświetlane na ekranie.

wykres_elektrokardiografu

Badanie EKG pozwala określić rytm i częstość pracy serca, wielkość komór sercowych oraz wykryć ewentualne zniszczenia serca, pogrubienia jego ścian czy nieprawidłowości w ukrwieniu serca.

Jak przebiega badanie EKG w spoczynku.

Pacjent kładzie się na leżance na wznak. Jego skóra zostaje odtłuszczona alkoholem lub żelem do EKG w miejscu przyłożenia elektrod, aby zmniejszyć opór elektryczny między skórą a elektrodami. Następnie lekarz mocuje na skórze klatki piersiowej 6 elektrod o metalowych zakończeniach za pomocą gumowych pasków lub specjalnych “przyssawek”. Całość badania trwa w około 5 minut.

urządzenie_do_ekg_spoczynkowego

Poprawnej oceny wyniku badania EKG może dokonać kardiolog.

Jakie parametry są oceniane podczas oceny wyniku badania EKG:

• podstawowa częstość pracy serca oraz rodzaj rytmu wiodącego;

• położenie mięśnia sercowego w klatce piersiowej;

• ewentualne pogrubienie ściany mięśnia sercowego;

• ewentualne zniszczenia poszczególnych fragmentów mięśnia sercowego;

• nieprawidłowe ukrwienie mięśnia sercowego;

• ewentualne dodatkowe pobudzenia elektryczne mięśnia sercowego, które mogą prowadzić do zaburzeń rytmu.

Specyficznym rodzajem EKG jest EKG wysiłkowe, zwane inaczej próbą wysiłkową. Wykonuje się je na specjalnej bieżni. Próba rozpoczynana jest od spokojnego marszu. Następnie następuje stopniowe zwiększenie tempa, aż do biegu pod zwiększonym kątem nachylenia. Podczas testu jest dokonywany kilkukrotnie pomiar ciśnienia tętniczego.

Test kontynuowany jest do momentu osiągnięcia docelowego tętna, które jest zależne od wieku pacjenta.

bieznia_aspel_test_wysilkowy

Holter EKG jest urządzeniem które pozwala na rejestrowanie pracy serca w ciągu normalnego trybu dziennego. Dzięki temu rodzajowi badania lekarz ma do dyspozycji większa ilość danych co pozwala na lepszą interpretację wyników i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Temat Holtera EKG oraz próby wysiłkowej zostaną przybliżone w późniejszych artykułach.

Źródła zdjęć:
http://www.imreference.com/cardiology/ekg

http://panel.aspel.com.pl/
https://halomedicals.com/
http://www.aspel.com.pl/

Wrz
25

Próchnica-najczęstsza choroba zębów u dzieci

25 września, 2017 Blog

Próchnica to przypadłość, spowodowana głównie przez nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Może rozwinąć się nawet u niemowląt (mówimy wtedy o próchnicy butelkowej) oraz u młodszych dzieci. Dlatego jeśli dojdzie do zaniedbania zębów mlecznych, dziecko będzie miało olbrzymie problemy z zębami w późniejszym wieku.

Przyczyny próchnicy są w zasadzie trzy: podatność tkanek (dziecko odziedziczyło po rodzicach skłonności do próchnicy), złe nawyki żywieniowe (dużo słodyczy, napoje gazowane, częste sięganie po przekąski) i niedokładna higiena jamy ustnej (złe szczotkowanie a niekiedy nawet brak szczotkowania).

Rozwój próchnicy polega na demineralizacji oraz rozpadzie twardych tkanek zęba. Początkowo pojawiają się na zębie tzw. plamy próchnicowe. Objaw ten nie dotyczy zębiny zęba, ale wyłącznie szkliwa. Jeśli dojdzie do dalszego rozwoju próchnicy plama będzie się powiększać, zmieni zabarwienie, obejmie zębinę a z czasem dotknie również miazgi zęba.

Leczenie próchnicy zależy od stopnia jej zaawansowania. W fazie początkowej gdy mamy do czynienia jedynie z plamami próchnicowymi, wystarczy remineralizacja zębów. W kolejnej fazie (chora jest zębina) konieczne będzie usunięcie ubytku oraz uzupełnienie go za pomocą wypełnienia. W przypadku gdy próchnica obejmie miazgę zęba trzeba przeprowadzić leczenie kanałowe, a w najcięższych przypadkach nawet ekstrakcję.

Zapobieganie próchnicy należy wdrożyć już w czasie ciąży. Bardzo ważna jest właściwa dieta, zawierająca odpowiednią ilość białka, witaminy (szczególnie A, B, C i D) a także składniki mineralne. Istotną rzeczą jest dbanie o zęby od momentu ich pojawienia się. Trzeba zapoznać najmłodsze dzieci ze szczoteczką do zębów i nawykami szczotkowania. Oczywiście równie istotne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, wdrażanie zasad higieny jamy ustnej, jak również zasad zdrowego żywienia.

Prawidłowa higiena jamy ustnej:

1.Mycie zębów powinno odbywać się rano i wieczorem oraz w miarę możliwości po każdym posiłku. Bardzo ważna jest prawidłowa technika szczotkowania!

2.Używanie odpowiedniej szczoteczki do zębów (klasycznej jak i elektrycznej). Szczoteczkę (lub wymienną końcówkę w szczoteczce elektrycznej) należy zmieniać co 3-4 miesiące.

3.Dobranie odpowiedniej pasty do zębów przeznaczonej do walki z próchnicą, wybór właściwego produktu podpowie stomatolog.

 

Źródła zdjęć:

https://artelis.pl/artykuly/41023/5

 


Wrz
19

Nieobecność lek.med. Karoliny Jakubiec-Wiśniewskiej (ginekologia)

19 września, 2017 Aktualności, Ginekologia okulickiego, Okulickiego

Witamy,

pragniemy poinformować o nieobecności  lek.med. Karoliny Jakubiec-Wiśniewskiej (ginekologia) w dniu 25.09.2017r (poniedziałek) .

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

W celu zapoznania się z pełną ofertą ginekologii zapraszamy do zakładki:

https://bjmedical.pl/ginekologia/

Wrz
15

Nowy wpis na blogu. Wkładki wewnątrzmaciczne.

15 września, 2017 Aktualności, Felińskiego, Okulickiego
Witamy,
na naszym blogu pojawił się kolejny wpis. Tym razem poruszyliśmy temat antykoncepcji, w postaci wkładek wewnątrzmacicznych. Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu.
Wrz
15

Wkładka wewnątrzmaciczna - metoda antykoncepcji

15 września, 2017 Blog

Wkładka wewnątrzmaciczna, potocznie zwana spiralą jest bardzo popularną metodą antykoncepcji.

Jest skuteczna przez wszystkie dni cyklu i w zależności od rodzaju może służyć od 2 do 5 lat (niekiedy nawet dłużej). Polecana jest paniom, które już rodziły i nie planują szybko dzieci, oraz tym, które nie mogą stosować antykoncepcji doustnej. Skuteczność wkładki mierzona wskaźnikiem Pearla utrzymuje się poniżej 1.

Wyróżniania się dwa rodzaje wkładek – uwalniające miedź oraz hormonalne.

Wkładka (zarówno miedziana jak i hormonalna) ma działanie mechaniczne – ramiona boczne (kształtem przypominające literę T) nie pozwalają na dotarcie plemników do jajowodów. Również wkładka powoduje bardzo delikatny odczyn zapalny, który nie sprzyja plemnikom. Co więcej, wkładka drażni ścianki macicy, a to z kolei zmienia konsystencję śluzu, co niekorzystnie wpływa ewentualną możliwość zapłodnienia.

Nadmienić należy że większość wkładek domacicznych zawiera składnik aktywny, zazwyczaj jest to miedź, ale niekiedy stosuje się również srebro czy cynk. Wkładki zawierające hormon działają poprzez uwalnianie progesteronu, który powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego, dzięki czemu staje się on nieprzepuszczalny dla plemników i utrudnia ich przedostanie się do jajowodów.

Przed podjęciem decyzji o założeniu wkładki, należy zapoznać się z przeciwwskazaniami oraz zaletami i wadami tej formy antykoncepcji oraz udać się na konsultację do ginekologa w celu uzyskania pełnego zakresu informacji.

Przeciwwskazania do założenia wkładki:

1.Ciąża lub jej podejrzenie

2.Wady w budowie macicy, choroby macicy(np.mięśniaki)

3.Anemia,niski poziom hemoglobiny

4.Uczulenie na miedź

5.Nie zaleca się pacjentkom z naturalną skłonnością do poronień

Zalety stosowania wkładki:(m.in)

1.Bardzo skuteczna, przeznaczona do długotrwałego stosowania i odwracalna metoda antykoncepcji

2.Możliwa do stosowania przez kobiety karmiące piersią

3.Wygoda(nie trzeba pamiętać o codziennym stosowaniu zabezpieczenia przed ciążą)

Wady stosowania wkładki:(m.in)

1.Ryzyko wypadnięcia wkładki lub jej przemieszczenia

2.Możliwe obfitsze krwawienia podczas miesiączki(jak również możliwe nasilenie bólu w czasie menstruacji)

3.Częstsze infekcje i stany zapalne dróg rodnych

Założenie wkładki musi poprzedzać rozmowa z lekarzem ginekologiem, wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań i badanie ginekologiczne(również usg).

Wkładkę zakłada się w ostatnim dniu krwawienia miesiączkowego(w tym czasie wejście do pochwy jest stosunkowo szerokie, a ponadto drogi rodne są bardziej odporne na zakażenia) poprzez umieszczenie jej w jamie macicy za pomocą specjalnego aplikatora.

Po umieszczeniu wkładki przycina się do odpowiedniej długości wystające w pochwie nitki (są one później dla kobiety wskazówką, że wkładka jest prawidłowo umiejscowiona.)

Na rynku pojawiło się wiele wkładek wewnątrzmacicznych. Do jednych z najlepszych zalicza się wkładkę hormonalną Mirenę oraz bez dodatku hormonu UT 380.

Źródła zdjęć:
T. Opala  T. Olejniczak http://slideplayer.pl/slide/432440/1/
http://sklep.meringer.pl/
https://ktomalek.pl
https://www.ginekolog.net.pl

Wrz
8

Zmiana godzin przyjmowania lek.med Karoliny Jakubiec-Wiśniewskiej

8 września, 2017 Aktualności, Ginekologia okulickiego, Okulickiego

Ginekologia- dr. Karolina Jakubiec-Wiśniewska

Chcielibyśmy poinformować, że nastąpiła zmiana godzin przyjmowania lek. med Karoliny Jakubiec-Wiśniewskiej. Lekarz będzie przyjmował w poniedziałki od godziny 15:30.

W celu zapoznania się z naszą ofertą ginekologiczną zapraszamy na podstronę: