Miesiąc: czerwiec 2018
Mocznica - przewlekła choroba nerek
29 czerwca, 2018 BlogMocznica to przewlekła choroba nerek, która objawia się zaburzeniami ich wydolności. Skutkiem niewydolności jest magazynowaniem w organizmie toksyn mocznicowych. Nerki nie są wówczas zdolne do kontrolowania objętości i składu wytwarzanego moczu. Po przebadaniu laboratoryjnym stwierdza się obecność kreatyniny we krwi.
Mocznica przyczyny:
Najczęstszą przyczyną zachorowania na mocznicę są inne choroby nerek szczególnie te, które upośledzają funkcje miąższu nerek oraz zmiany naczyniowe pogarszające ich ukrwienie. Powoduje to spadek liczby nefronów w miąższu nerek, co skutkuje zaburzeniem funkcji wydalniczej a z kolei następstwem tego jest przetrzymywanie i zaleganie w organizmie toksycznych produktów przemiany materii.
Objawy mocznicy:
Objawy mocznicy mogą się przejawiać w różnych zaburzeniach: od objawów ogólnych przez skórne po zaburzenia układu krążenia, układu pokarmowego, oddechowego, rozrodczego. Niezdiagnozowana i nieleczona mocznica może prowadzić do śpiączki, która jest wynikiem oddziaływania substancji toksycznych na mózg. Do głównych objawów mocznicy należą:
uczucie drętwienia i kurcze kończyn
narastająca drażliwość
postępujący brak łaknienia
pobudliwość lub senność
nudności, wymioty
niesmak w ustach
uporczywe bóle głowy
niedokrwistość
niekiedy biegunka
zapach amoniaku z ust
zaburzenia rytmu pracy serca
skóra sucha, łuszcząca się, pojawiają się na niej wybroczyny
Leczenie mocznicy:
Mocznica wymaga długotrwałego leczenia przy użyciu specjalistycznych środków. Często leczenie to nie przynosi oczekiwanych efektów. Zlikwidowanie mocznicy polega na usunięciu problemów związanych z nerkami. Mocznicę najczęściej leczy się stosując dializę otrzewną lub hemodializę. W skrajnych przypadkach potrzebny jest przeszczep nerek. Ważne jest dbanie o zdrowy tryb życia by mocznica się nie pojawiła.
Specjalizacją, która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest nefrologia. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Michał Smigielski. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja
Źródła zdjęć:
https://slideplayer.pl/slide/806763/
Andropauza
22 czerwca, 2018 BlogAndropauza występuje u mężczyzn. Mówimy o niej wtedy, gdy mężczyzna wchodzi w wiek po 50 roku życia, zapowiadający zbliżający się okres starości. Andropauza łączy się z szeregiem dolegliwości odpowiadających temu wiekowi.
Objawy andropauzy:
U mężczyzn występują następujące objawy andropauzy czyli przekwitania:
jest wyczuwalna nadmierna potliwość, napady gorąca i zaburzenia snu porównywalne do tych, które towarzyszą kobietom w trakcie menopauzy,
ogólna wydolność organizmu zostaje obniżona ze względu na postępującą miażdżycę naczyń krwionośnych. Pacjent ma trudności takie jak zadyszka przy wejściu na trzecie piętro, czy po biegu na autobus,
są obecne kłopoty z pełnym wzwodem, które wiążą się ze zmianami naczyniowymi czy z obniżeniem poziomu hormonów. Może dojść do impotencji,
pojawia się nadmierna wrażliwość, częsta zmiana nastrojów, pacjent może popaść w depresję. Może się to objawiać agresją u niektórych mężczyzn,
można zaobserwować nagromadzenie na brzuchu tkanki tłuszczowej,
czasami dochodzi do kłopotów z oddawaniem moczu, co jest następstwem przerostu gruczołu krokowego
pacjent może odczuwać bóle kręgosłupa, mogą być one utożsamiane ze zmianami zwyrodnieniowymi, problemem jest natomiast osteoporoza, która tak jak u kobiet ma tło hormonalne i poddaje się leczeniu.
Andropauza przyczyny:
Pacjent cierpiący na inne choroby jest bardziej podatny na wystąpienie objawów andropauzy. Obecność andropauzy jest bardziej uzależniona od ogólnej kondycji mężczyzny niż od wieku. Rozwój męskiego przekwitania może być szybszy, kiedy występują takie dolegliwości jak: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie ale również nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, mało aktywny tryb życia, złe odżywianie się (np. dieta zbyt bogata w tłuszcze zwierzęce). Mówiąc o pierwszych objawach andropauzy należy brać także pod uwagę uwarunkowania genetyczne; jeżeli u ojca pojawiły się wcześnie może być tak też u syna.
Andropauza skutki:
Organizm wydziela mniej hormonów po 50 roku życia wtedy też najczęściej występują pierwsze objawy przekwitania u mężczyzn. Zmniejsza się produkcja testosteronu przez jądra oraz wydzielanie androgenów DHEA przez nadnercza, hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową i melatoniny przez szyszynkę. W organizmie zachodzą zmiany. Niedobór testosteronu skutkuje obniżeniem popędu płciowego i zaburzeniem erekcji. Następstwem deficytu męskiego hormonu może też być pogorszenie sprawności fizycznej i psychicznej. Spadek DHEA powoduje zmniejszenie wydajności organizmu i pogorszenie samopoczucia. Niski poziom hormonu wzrostu przyczynia się do spadku zdolności organizmu do szybkiej regeneracji. Występują duże problemy z przemianą materii oraz wypróżnieniami. Mężczyźni coraz częściej uskarżają się na bezsenne noce z powodu spadku melatoniny.
Andropauza leczenie:
W celu złagodzenia skutków andropauzy stosuje się leczenie hormonalne. Podczas tej terapii uzupełnia się poziom męskiego hormonu testosteronu. Leczenie to powinno przynieść takie rezultaty jak: obudzenie popędu płciowego, poprawa samopoczucia, wzmocnienie kości i mięśni. Dla wzmocnienia skutków terapii ważna jest też zmiana stylu życia. Pomocne może się okazać zwiększenie aktywności fizycznej oraz odpowiednia dieta, unikanie smażonych i tłustych potraw, papierosów, alkoholu. Zdrowy tryb życia zapewnia opóźnienie procesów starzenia się.
Specjalizacją, która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest endokrynologia. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Anna Fedorowicz. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja
Źródła zdjęć:
http://slideplayer.pl/slide/1281392/
Nieobecność nefrologa w dniu 29.06.2018r
21 czerwca, 2018 Aktualności, Nefrologia Okulickiego, OkulickiegoWitamy,
pragniemy poinformować o nieobecności lek.med. Michała Śmigielskiego (nefrologia) w dniu 29.06.2018r.
Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.
W celu zapoznania się z ofertą nefrologii zapraszamy do zakładki:
https://www.bjmedical.pl/nefrologia/
Przypominamy o możliwości rejestracji online pod adresem:
Nowe artykuły na naszym blogu
15 czerwca, 2018 Aktualności, Felińskiego, OkulickiegoWitamy,
pragniemy poinformować, że w ostatnim czasie pojawiły się na naszym blogu nowe artykuły. Zapraszamy do zapoznania się z ich treścią.
Oto tematy, które były poruszane:
Nadczynność i niedoczynność nadnerczy
https://bjmedical.pl/nadczynnosc-niedoczynnosc-nadnerczy/
Menopauza
https://bjmedical.pl/menopauza-naturalny-proces-fizjologiczny/
Nowotwór nerki
https://bjmedical.pl/nowotwor-nerki-podstawowe-informacje/
Nadwrażliwość zębów
https://bjmedical.pl/nadwrazliwosc-zebow/
Drenaż limfatyczny
https://bjmedical.pl/drenaz-limfatyczny/
Zapalenie jajników
https://bjmedical.pl/zapalenie-jajnikow/
Tematy zawarte w artykułach umieszczanych na blogu dotyczą specjalizacji naszej przychodni, która mieści się przy ul. Okulickiego w Krakowie.
Zapalenie jajników
15 czerwca, 2018 BlogZapalenie jajników zwane inaczej zapaleniem przydatków pojawia się gdy dojdzie do infekcji w jajowodzie, wtedy objawy zapalenia obejmują także jajnik. Prawidłowym usytuowaniem jajników i jajowodu jest miednica mniejsza, są one położone symetrycznie po prawej i lewej stronie macicy. Objawy choroby obejmują także jajnik gdyż jajowód i jajnik znajdują się obok siebie, niemal się ze sobą stykając. Zapalenie jajników dotyka najczęściej kobiety w grupie wiekowej między 15 a 30 rokiem życia.
Przyczyny zapalenia jajników:
Do zapalenia jajników dochodzi na skutek zakażenia bakteriami beztlenowymi i tlenowymi należą do nich: paciorkowce, chlamydie, gronkowce, dwoinki rzeżączki. Dostają się one do przydatków na drodze wstępującej i zstępującej. W 90% jest to droga wstępująca. Drobnoustroje przemieszczają się do przydatków przez pochwę i macicę. Zakażenie następuje gdy kanał szyjki macicy jest rozwarty. Sytuacja taka jest możliwa:
po poronieniu
w czasie miesiączki
po porodzie
po różnych zabiegach ginekologicznych
po wyłyżeczkowaniu macicy
tuż po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej
Tylko w 10% przypadków bakterie przedostają się do przydatków drogą zstępującą. Istniejące w organizmie stany zapalne np. w wyrostku robaczkowym, w zębach, migdałkach powodują rozprzestrzenianie się drobnoustrojów wraz z krwią.
Zapalenie jajników objawy:
W zależności od patogenu symptomy zapalenia przydatków pojawiają się po kilku dniach do tygodnia od zakażenia. Głównym objawem schorzenia jest nagły skurczowy ból po obu stronach podbrzusza, który nasila się podczas stosunku. Czasami ból rozchodzi się do pachwin i ud. Współwystępuje z gorączką, osłabieniem lub stanem podgorączkowym. Niekiedy bólowi towarzyszą wymioty, nudności (wiąże się to z podrażnieniem otrzewnej), biegunki, objawy te mogą być mylące, ponieważ, kiedy są połączone z bólem brzucha, wiążą się bardziej z układem pokarmowym niż rozrodczym. Doprowadzić do rozpoznania można jedynie po wykonaniu badania ginekologicznego. Badanie to jest bolesne ponieważ polega na dotknięciu szyjki macicy, co jest bardzo niekomfortowe dla pacjenta.
Zapalenie jajników leczenie:
W przypadku zapalenia jajników stosuje się antybiotyki o szerokim zakresie działania, które mają na celu pokonanie wielu typów bakterii. Dozwolona jest także terapia skojarzona, łącząca dawkę kilku leków. W tym samym czasie stosuje się preparaty doustne i dopochwowe. Terapia trwa około 7-10 dni. Podczas leczenia stosuje się także niesterydowe leki przeciwzapalne o działaniu przeciwbólowym (np. z paracetamolem, ibuprofenem). Zaleca się ścisłe przestrzeganie wskazówek lekarza aby wzmocnić organizm i doprowadzić do całkowitego pokonania infekcji. Lekarz może polecić pacjentowi aby poleżał kilka dni w łóżku pod ciepłą kołdrą i unikał wysiłku fizycznego a także aby powstrzymał się od współżycia płciowego do następnej miesiączki a przynajmniej do końca kuracji. Wskazane jest aby po skończonej terapii sprawdzić stan zdrowia udając się na wizytę kontrolną do lekarza.
Specjalizacją, która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest ginekologia. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Karolina Jakubiec-Wiśniewska. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja
Źródła zdjęć:
http://slideplayer.pl/slide/432418/
https://krokdozdrowia.com/zapalenie-narzadow-miednicy-mniejszej-symptomy/
Nieobecność lek.med. Karoliny Jakubiec-Wiśniewskiej (ginekologia)
13 czerwca, 2018 Aktualności, Ginekologia okulickiego, OkulickiegoWitamy,
pragniemy poinformować o nieobecności lek.med. Karoliny Jakubiec-Wiśniewskiej (ginekologia) w dniu 18.06.2018r (poniedziałek).
Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.
W celu zapoznania się z ofertą ginekologii zapraszamy do zakładki:
www.bjmedical.pl/ginekologia/
Przypominamy o możliwości rejestracji online pod adresem
www.bjmedical.pl/rejestracja
Drenaż limfatyczny
8 czerwca, 2018 BlogDrenaż limfatyczny jest to masaż ciała, który pobudza krążenie krwi i limfy. Można go wykonywać w celu zredukowania cellulitu albo gdy chce się ujędrnić skórę czy zmniejszyć obrzęki. Masaż ten wykonuje się w gabinetach masażu lub w gabinetach odnowy biologicznej czy medycyny estetycznej.
Drenaż limfatyczny działa poprzez uciskanie i pocieranie skóry przy pomocy określonych technik i odpowiednich ruchów. Należy robić to w taki sposób aby przepchnąć nagromadzoną limfę, a tym samym zlikwidować obrzęk i poprawić krążenie.
Dzięki temu zabiegowi zanikają obrzęki, nawet te zastoinowe i zapalne. Usunięte zostają toksyny z komórek skóry, a krążenie limfy przebiega znacznie sprawniej.
Drenaż limfatyczny zalety:
Jak już wyżej wspomniano, głównym celem tego rodzaju masażu jest pobudzenie krążenia krwi i limfy, poprawiając w ten sposób stan organizmu.
Dzięki stymulacji odpowiednich punktów na ciele następuje lepsze odżywienie, poprawa pracy komórek oraz odpowiednia regulacja krążenia krwi jak i funkcjonowania organów wewnętrznych. Skóra jest jędrna i elastyczna. Poprawia się metabolizm tkanki tłuszczowej oraz przemiana materii. Zmniejszają się obrzęki kończyn, cellulit jest zredukowany a organizm oczyszczony.
Osoba masowana podczas zabiegu zakłada specjalny strój, który napełniany jest powietrzem. Kombinezon wypełnia się powietrzem i udrożnia węzły limfatyczne, dzięki czemu przyczynia się do lepszego oczyszczania organizmu. Drenaż można też przeprowadzać ręcznie wykwalifikowany masażysta – masując i uciskając odpowiednie miejsca na ciele. Bardzo ważna jest precyzja wykonania.
Masaż limfatyczny twarzy wykonuję się poprzez delikatne, powolne ruchy od okolic obojczyków do czubka głowy. Pomaga on pozbyć się problemów z zatokami, zmniejsza opuchliznę oczy oraz innych części twarzy. Poprawia kondycję skóry, jak również polepsza wchłanianie kosmetyków.
Masaż limfatyczny nóg ma duże znaczenie dla osób które chcą pozbyć się cellulitu. Podczas drenażu nóg najpierw głaszcze się nogi, a następnie rozciera i ugniata. Ważny jest kierunek wykonywania masażu tzw wypychający- od obwodu w kierunku ujścia żył. Można też przeprowadzić ten zabieg przy użyciu urządzeń ale nie dają tak dobrego efektu jak wykonywany ręcznie masaż.
Wskazania do drenażu limfatycznego:
– złe samopoczucie, cellulit
– niewydolność żylna, obrzęki
– opuchlizna przewlekła
– dna moczanowa, choroba zwyrodnieniowa
– otyłość, skurcze i bóle nóg
Przeciwwskazania:
– uraz skóry
– ostra zakrzepica żylna
– wszczepiony rozrusznik serca
– wysoka temperatura ciała
– jaskra
– choroby skóry
– nowotwory
– niewydolność krążenia
– ciążą
– padaczka
W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego przyjmuje wykwalifikowany masażysta oraz fizjoterapeuta. W celu zarejestrowania się (również do innych specjalistów) mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja
W celu zapoznania się z ofertą masażu zapraszamy do zakładki https://bjmedical.pl/masaz/
Źródła zdjęć:
http://www.rehabilitacje.szczecin.pl/oferta/masaz/drenaz-limfatyczny
https://www.salubre.pl/uslugi/masaze/masaz-pneumatyczno-uciskowy-boa
Start rejestracji do ortodontów na NFZ
4 czerwca, 2018 Aktualności, OkulickiegoNadwrażliwość zębów
1 czerwca, 2018 Blog1. Co to jest nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość zębów to dolegliwości bólowe pojawiające się podczas mycia zębów, jedzenia zimnych potraw, picia gorących napojów. Nadwrażliwość zębów może pogłębiać nieodpowiedni wybór pasty. Na nadwrażliwość zębów wpływa dużo czynników takich jak: wady zgryzu, czy mechaniczne uszkodzenie szkliwa. Nadwrażliwość zębów głównie wypływa jednak z niewłaściwej higieny jamy ustnej. O nadwrażliwości mówimy wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia szkliwa zębów. Szkliwo zębów pozbawione szczelnej warstwy ochronnej osłaniającej unerwioną zębinę reaguje nadwrażliwością.
2. Nadwrażliwość zębów przyczyny:
złe nawyki higieniczne
wady zgryzu ( z ich przyczyny zęby są przeciążone dochodzi do uszkodzenia szkliwa i odsłonięcia zębiny)
spożywanie dużej ilości cytrusów i napojów gazowanych, które zmieniają odczyn śliny na kwaśny, co powoduje stopniową demineralizację szkliwa
choroby przewodu pokarmowego (ich następstwem jest zarzucanie treści żołądka przełyku)
częste wymioty (np. przy bulimii)
obgryzanie ołówków i paznokci może doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia szkliwa
niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu
zbyt intensywne czyszczenie zębów twardą szczoteczką w połączeniu z mocno ścierającą pastą, zwłaszcza wybielającą
zła technika mycia zębów – może przyczynić się do kaleczenia dziąseł oraz odsłonięcia szyjek zębowych, które nie chronione przez szkliwo stają się bardzo wrażliwe na bodźce czuciowe.
3. Nadwrażliwość zębów objawy:
Symptomem nadwrażliwości zębów jest ból odczuwalny podczas jedzenia zimnych i gorących dań i picia zimnych i gorących napojów. Ból może występować także podczas mycia zębów.
4. Nadwrażliwość zębów leczenie i łagodzenie objawów
W celach zapobiegawczych pacjentom z tendencją do nadwrażliwości zębów zaleca się: stosowanie specjalistycznej pasty zawierającej związki fluoru o niskich właściwościach ścierających, używanie miękkiej szczoteczki, delikatne mycie zębów ruchami wymiatającymi, wstrzymanie się od spożywania cytrusów lub kwaśnych napojów przed umyciem zębów. Pomocna może być również nić dentystyczna, oraz płyn do płukania jamy ustnej zmniejszający nadwrażliwość. W leczeniu nadwrażliwości zębów ważna jest- jeżeli zachodzi taka potrzeba, to znaczy kiedy szkliwo jest bardzo zniszczone- wizyta u stomatologa. Lekarz ten może zalecić wówczas nałożenie na zęby preparatu z fluorem lub użycie specjalistycznego preparatu działającego jak szkliwo w płynie. Jeżeli ubytki w szkliwie są duże można uzupełnić je wypełnieniem kompozytowym, które działa izolująco na bodźce powodujące nadwrażliwość, oddzielając je od wrażliwych zakończeń nerwowych.
Specjalizacją, która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest stomatologia. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmują lek. med. Bożena Kuśpiel-Mitka, Tomasz Martel oraz Krzysztof Raczyński. W celu zarejestrowania się do tych lekarzy lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja
Źródła zdjęć:
http://www.dentine.pl/nadwraliwo-zbw-59