Miesiąc: maj 2018
Nowotwór nerki - podstawowe informacje
25 maja, 2018 BlogNowotwór nerki jest jednym z najrzadziej występujących nowotworów. To niezwykle podstępny rodzaj raka ponieważ może rozwijać się długo nie dając objawów chorobowych.
Nowotwór nerki stanowi tylko 3 proc. ogółu zachorowań na nowotwory złośliwe. W Polsce odnotowuje się ok. 1500 zachorowań u mężczyzn i ok. 900 u kobiet w skali roku. Dużo częściej nowotwór nerki dotyka mężczyzn niż kobiety.
Rak nerki w początkowym okresie rozwoju nie daje objawów. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko pojawienia się choroby, średni czas występowania nowotworu nerek to ok 60 lat. Istnieje również złośliwy rak nerki występujący tylko u dzieci – jest to tzw. nerczak złośliwy lub nephroblastoma. Może on być wrodzony lub pojawiać się w okresie niemowlęcym lub przedszkolnym. Wiąże się z niektórymi wrodzonymi wadami oraz chorobami nerek i układu moczowego.
Przyczyny nowotworu nerki:
1.uwarunkowania środowiskowe, hormonalne oraz genetyczne,
2.nadużywanie leków przeciwbólowych i innych leków,
3.otyłość, palenie papierosów (toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym uszkadzają nefrony, czyli podstawowe elementy, z których zbudowana jest nerka)
4.nadciśnienie
Nowotwór nerki w początkowym okresie rozwoju nie daje objawów co sprawia, że często jest wykrywany przypadkowo. Można go wykryć najczęściej na podstawie badania usg jamy brzusznej, urografii, scyntygrafii, oraz wykonując badania laboratoryjne.
Przy jakimkolwiek podejrzeniu nieprawidłowości w układzie moczowym i nerkach podstawowym badaniem jest ogólne badanie moczu, a także morfologia oraz biochemiczne badanie krwi. Zanim diagnoza zostanie postawiona konieczne jest również wykonanie USG nerek.
Wzrost dostępności badań obrazowych spowodował zwiększenie wykrywalności raka nerek o niewielkim stopniu zaawansowania klinicznego.
Objawy sugerujące nowotwór nerki:
U chorych mogą pojawić się bóle w okolicy lędźwiowej i krwiomocz. Również występuje długo utrzymująca się gorączka. Pojawia się niedokrwistość, która z czasem przechodzi w nadkrwistość. U chorych mogą pojawić się także następujące objawy:
nocne poty, spadek masy ciała, podwyższone ciśnienie krwi, zapalenia wielomięśniowe, upośledzenie funkcji wątroby,podwyższone ciśnienie krwi. W badaniach laboratoryjnych można zauważyć zwiększona liczbę krwinek czerwonych, wzrost stężenia wapnia we krwi, oraz podwyższone ob.
Najczęściej rak nerki przerzuca się do następujących narządów:
płuc,
tkanek miękkich,
kości,
wątroby,
układu nerwowego.
Leczenie nowotworu nerki:
Pierwszym zabiegiem w celu usunięcia guza nerki jest operacja chirurgiczna polegająca na usunięciu guza. Często jednak choroba rozwinęła się na tyle, że jedynym wyjściem jest pozbycie się nerki (nefrektomia). Jednak wiele guzów tego narządu jest niezłośliwych, więc dzięki nowym metodom leczenia lekarze starają się za wszelką cen ę uratować nerkę. Zabieg ten stosuje się tylko w przypadku zaawansowanego stadium guza.
Stosunkowo nową metodą leczenia jest krioablacja guzów nowotworowych, która polega na zamrożeniu zakażonych tkanek. Skutkiem tego w komórkach powstają kryształki lodu, które niszczą naczynia odżywiające guza. Zabieg ten stosuje się w Polsce za pomocą ciekłego azotu, który ma temperaturę -196 st. C. Substancja jest doprowadzona do nerki za pomocą specjalnej igły. Krioablację wykonuje się przy pomocy tomografii komputerowej lub USG.
Specjalizacją, która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest nefrologia. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Michał Smigielski. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja
Źródła zdjęć:
http://i-zdrowie.pl/guz-wilmsa-nephroblastoma/
Nieobecność lek.med. Karoliny Jakubiec-Wiśniewskiej (ginekologia)
25 maja, 2018 Aktualności, Ginekologia okulickiego, OkulickiegoWitamy,
pragniemy poinformować o nieobecności lek.med. Karoliny Jakubiec-Wiśniewskiej (ginekologia) w dniu 28.05.2018r oraz 4.06.2018r (poniedziałek).
Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.
W celu zapoznania się z ofertą ginekologii zapraszamy do zakładki:
Przypominamy o możliwości rejestracji online pod adresem
Termin masaży Beata Adamczyk
23 maja, 2018 Aktualności, Masaz okulickiego, OkulickiegoWitamy,
chcieliśmy poinformować o nowym grafiku masażysty pani Beaty Adamczyk.
Zapraszamy:
29.05 (wtorek) 14-17
6.06 (środa) 14-17
11.06 (poniedziałek) 14-19
18.06 (poniedziałek) 14-17
Jednocześnie przypominamy o możliwości rejestracji online pod adresem www.bjmedical.pl/rejestracja
Menopauza - naturalny proces fizjologiczny
18 maja, 2018 BlogMenopauza zwana inaczej klimakterium lub przekwitaniem jest to naturalny proces fizjologiczny występujący u każdej kobiety. Następuje między wiekiem rozrodczym a starzeniem się. Jest to pewnego rodzaju przejście z wieku dojrzałego w okres starości.
Menopauza polega na zatrzymaniu cyklu miesiączkowego. Procesu tego najczęściej doświadczają panie w wieku od 45 do 55 lat, jednak może pojawić się zarówno wcześniej, jak i później.
Okres menopauzy możemy podzielić na trzy etapy:
premenopauzalny – występują zaburzenia w regularności miesiączki,
okołomenopauzalny – pojawia się ostatnia miesiączka,
postmenopauzalny – po 12 miesiącach dostatniej miesiączki.
Okres wystąpienia menopauzy zależy od wielu czynników. Przede wszystkim decydują o tym hormony. To estrogeny i progesteron. W okresie rozrodczym produkowane są one równomiernie, za tą równowagę odpowiedzialne są jajniki. Estrogeny w większej ilości produkowane są w okresie płodnym, mają pozytywny wpływ na skórę, kości. Progesteron z kolei odpowiada przede wszystkim za zapłodnienie i okres ciąży, wtedy też zwiększa się jego produkcja. Zmniejszenie wytwarzania tych hormonów płciowych rozpoczyna okres menopauzy, który może trwać rok lub nawet dłużej.
Objawy menopauzy:
uderzenia gorąca (fale gorąca) i zimne dreszcze,
bóle głowy, bóle mięśni,
kołatanie serca,
większa łamliwość kości,
zaburzenia miesiączkowania – krwawienia pojawiają się z różną częstotliwością,
wzrost wagi, bezsenność,
ogólne uczucie zmęczenia,
potliwość.
Objawy natury psychicznej w menopauzie wiążą się z niedoborem estrogenów. Hormony te naturalnie zwiększają działanie serotoniny – odpowiadającej m.in. za nastrój. Charakterystyczne są zmiany nastroju, spadek libido, mniejsza koncentracja, poczucie beznadziejności, drażliwość, bezsenność.
Leczenie menopauzy:
Menopauza nie jest chorobą. Jednak wiele uciążliwych dolegliwości sprawia, że ginekolodzy często wdrażają leczenie w celu złagodzenia objawów.
Najczęściej stosowana jest terapia hormonalna nazywana HTZ (hormonalna terapia zastępcza). Polega ona głównie na przyjmowaniu odpowiednio dobranych dawek estrogenów i progesteronu (w zależności od występujących objawów).
HTZ nie tylko łagodzi objawy menopauzy, lecz także zapobiega poważnym dolegliwościom – obniża poziom “złego” cholesterolu, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i niektórych nowotworów. Przeciwdziała również postępowaniu osteoporozy.
W czasie menopauzy dochodzi do zmian w metabolizmie dlatego dieta jest bardzo ważnym aspektem. Należy zadbać o odpowiednio zbilansowane posiłki. Dobrze jest ograniczyć cukry. Najlepiej unikać produktów bogatych w cukry proste a ubogich w błonnik, jak słodycze, wyroby cukiernicze, słodkie napoje. Ważne jest również spożywanie min 4 posiłków dziennie, regularnie. Należy wybierać produkty pełnoziarniste i częściej jeść nabiał.
Specjalizacją, która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest ginekologia. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Karolina Jakubiec-Wiśniewska. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja
Źródła zdjęć:
http://leczeniepro.pl/menopauza-klimakterium-objawy/
http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3661472,trudny-okres-przekwitania,id,t.html
Nadczynność i niedoczynność nadnerczy
11 maja, 2018 BlogNadczynność i niedoczynność nadnerczy są chorobami kory nadnerczy. Pierwsze z wymienionych schorzeń charakteryzuje się zmniejszonym wydzielaniem nadnerczowych hormonów steroidowych, drugie objawia się obecnością guza chromochłonnego.
Nadczynność i niedoczynność nadnerczy przyczyny:
Wyróżniamy niedoczynność wtórną i pierwotną nadnerczy. Przyczyną niedoczynności wtórnej jest nieprawidłowa funkcja przysadki natomiast na niedoczynność pierwotną ma wpływ uszkodzenie nadnerczy. Wtórną odmianę tej choroby możemy zdiagnozować u około 60% pacjentów.
Do głównych przyczyn niedoczynności pierwotnej nadnerczy zaliczamy:
gruźlicę
autoimmunologiczne zapalenie kory nadnerczy
Charakterystyczne przyczyny wtórnej niedoczynności nadnerczy to:
urazy oraz guzy w okolicy podwzgórzowo-przysadkowej
długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów w dużych dawkach
Nadczynność nadnerczy powodują:
pierwotna choroba nadnerczy
samoistna nadczynność nadnerczy (zbyt duża ilość kortyzolu jest produkowana samoistnie przez gruczoł)
nowotwór przysadki
zespół Cushinga-który jest wywołany rzadką wadą genetyczną co skutkuje większym ryzykiem zachorowania na raka gruczołów endokrynnych
nowotwór ektopowy produkujący ACHT
nowotwór zwany ektopowym, którego cechą jest nieprawidłowe umiejscowienie gruczołu wytwarzającego hormon, mimo to jest on czynny i wytwarza kortyzol
Objawy nadczynności i niedoczynności nadnerczy:
U pacjentów z nadczynnością nadnerczy mogą występować:
zaniki i osłabienie mięśni
wysokie ciśnienie tętnicze krwi
bóle kostne
zaburzenia miesiączkowania
trądzik
łysienie typu męskiego
powiększenie łechtaczki
może występować utajona lub jawna cukrzyca
Oprócz tych objawów mogą występować charakterystyczne zmiany w wyglądzie zewnętrznym oraz w wyglądzie skóry takie jak: otyłość dotycząca tułowia i karku z zachowaniem szczupłych kończyn, zaokrąglona twarz, różowe rozstępy skórne podbrzusza, bioder, ud i sutków.
Do głównych objawów niedoczynności nadnerczy zaliczamy:
nudności
wymioty
ból brzucha
osłabienie
większa ochota na słone potrawy
hipoglikemię czyli małe stężenie glukozy we krwi
obniżenie masy ciała
zmęczenie
brak apetytu, zaciemnienie skóry- choroba Addisona
niskie ciśnienie
- bladość skóry-wtórna niedoczynność kory nadnerczy
Leczenie nadczynności i niedoczynności nadnerczy
Niedoczynność kory nadnerczy leczy się uzupełniając brakujące hormony. W przypadku pierwotnej niedoczynności zaleca się używanie glikokortykosteroidów lub androgenów, najczęściej jednak stosuje się mineralokortykosteroidy. Przy leczeniu wtórnej niedoczynności mogą okazać się pomocne glikokortykosteroidy oraz androgeny.
Specjalizacją, która zajmuje się leczeniem tego schorzenia jest endokrynologia. W naszej Przychodni, która znajduje się na ulicy Okulickiego w ramach tej specjalizacji przyjmuje lek. med. Anna Fedorowicz. W celu zarejestrowania się do tego lekarza lub innych specjalistów przyjmujących w naszej przychodni mogą Państwo skorzystać z rejestracji online, znajdującej się pod adresem: www.bjmedical.pl/rejestracja
Źródła zdjęć:
http://zycie.ca/niedoczynnosc-nadnerczy-czyli-recepta-na-katastrofe/
Zamknięcie wcześniej przychodni w dniu 11.05
11 maja, 2018 Aktualności, OkulickiegoDzień dobry,
chcielibyśmy poinformować, że w dniu dzisiejszym tj. 11.05 nasza przychodnia będzie czynna do godziny 18:30. Za wszelkie powstałe utrudnienia przepraszamy.
Jednocześnie przypominamy o możliwości skorzystania z naszej rejestracji on-line, która znajduje się pod adresem:
Nowe artykuły na naszym blogu
8 maja, 2018 Aktualności, Felińskiego, OkulickiegoWitamy,
w ostatnim czasie pojawiły się kolejne artykuły na naszym blogu.
Zapraszamy do zapoznania się z ich treścią:
Endometrioza
https://bjmedical.pl/endometrioza/
Niewydolność nerek
https://bjmedical.pl/niewydolnosc-nerek/
Budowa zęba
https://bjmedical.pl/budowa-zeba/
Nadciśnienie tętnicze
https://bjmedical.pl/nadcisnienie-tetnicze/
Masaż leczniczy
https://bjmedical.pl/masaz-leczniczy/
Tematy zawarte w artykułach umieszczanych na blogu dotyczą specjalizacji naszej przychodni, która mieści się przy ul. Okulickiego w Krakowie.